Czas dla fantazji

Zachęcający jest już opis programu znajdujący się na pudełku. Dość agresywne i natarczywe hasła reklamujące produkt firmy Techland po zapoznaniu się z zawartością opakowania wywołują na twarzy użytkownika uśmiech zrozumienia, zadowolenia i potwierdzające kiwanie główką. To naprawdę jest produkt, który pokochają Twoje dzieci! A o co chodzi? O Pakiet młodego artysty, czyli Toonworks for Kids. Jest to program graficzny przeznaczony dla dzieci, ale zapewniamy, że dorośli obdarzeni choćby odrobiną wyobraźni również będą mieli frajdę spędzając kilka chwil z tą wspaniałą zabawką.

Aplikacja pracuje w dwóch trybach, dla starszych dzieci i dla maluchów. Dostarczając sporej porcji rozrywki uczy dzieci twórczego posługiwania się programami użytkowymi. Niebagatelna jest właśnie rola dydaktyczna Toonworks: program działa stymulująco na wyobraźnię dziecka.

Portret sympatycznej pary – w programie Toonworks for Kids to kilka minut zabawy portret w kilka chwil

Prosty w obsłudze nie znaczy bynajmniej skromny. Toonworks to program, który nauczy posługiwania się kolorami, pozwoli na swobodne składanie i drukowanie dzieł, które z pewnością powstaną już po pierwszych chwilach zabawy. Szkicując, malując i używając nieskomplikowanych narzędzi do obróbki tekstu, dzieci nauczą się podstawowych umiejętności potrzebnych do pracy z programami graficznymi. Można na przykład budować zabawne postaci z gotowych elementów. Można dobierać korpusy, kształty głowy, oczy, nosy, włosy, uszy dowolnie modyfikując pierwotnie przygotowane zarysy. Pod ręką znajduje się bardzo bogata paleta barw – warto zwrócić uwagę na ten drobiazg, gdyż często zdarza się, iż programy graficzne skierowane do najmłodszych oferują co najmniej skromne zestawy kolorów. Wszystkie postaci rysunkowe możemy osadzić w zaprojektowanym samodzielnie bądź też gotowym tle. Przygotowane obiekty – jeśli zechcemy – poddamy fantazyjnej obróbce – można je pompować, wyginać, ściskać imadłem, kurczyć, rozszerzać bądź skręcać. Kolejnym krokom młodego artysty towarzyszą zabawne dźwięki. Wykonane prace graficzne w niezwykle prosty sposób mogą być użyte w projektach kartek z życzeniami, kalendarzy czy plakatów.

Reklama

Aby nie zrobiło się zbyt słodko, kilka krytycznych uwag. Autorzy chwalą się,

iż Toonworks jest aplikacją w pełni zlokalizowaną; w świetle tych słów dziwi brak polskich znaczków w dostępnym zestawie czcionek. Poza tym program nie jest, niestety, zbyt stabilny i z nie ustalonych bliżej przyczyn powoduje od czasu do czasu zawieszenie systemu.

w skrócie
mamy to na chip-cd 6/98Toonworks for Kids
Wymagania: PC 386; 4 MB RAM; napęd CD-ROM, Windows 3.1x; ok. 5 MB na dysku
plus wielość proponowanych opcji
plus bogate możliwości twórczej zabawy narzędziami graficznymi
plus dostępne profesjonalnie wykonane szablony projektów graficznych i postaci
plus ciekawe efekty specjalne
minus brak polskich liter
Producent: Techland, Ostrów Wielkopolski, tel.: (0-62) 73 72 747, faks: 73 72 749,
e-mail: [email protected],
http://www.techlandsoft.com/
Cena: 99 zł

Program Toonworks zdecydowanie jednak z wielu względów zasługuje na pochwały. Bardzo istotne jest również to, że nie postawi nam włosów na głowie niesamowitymi wymaganiami sprzętowymi, a to już prawdziwa rzadkość w dobie pogoni za coraz szybszym, coraz większym i coraz bardziej niepotrzebnym…