Idealne dla ZIP-a

Krótki test portów równoległych rozszerzających możliwości płyt głównych

Od czasu wprowadzenia płyt głównych ze zintegrowanymi kontrolerami urządzeń peryferyjnych zapomnieliśmy nieco o osobnych kartach, które kiedyś były niezbędne do podłączenia myszki, drukarki czy nawet twardego dysku. Tymczasem nie zniknęły one z rynku, a wręcz przeciwnie, unowocześnione wciąż mogą stanowić ciekawą ofertę rozszerzającą możliwości każdego komputera.

tc-020-ep2

Titan produkuje dwa kontrolery portów równoległych. Modele TC-020-EP1 i TC-020-EP2 różnią się od siebie tylko liczbą złączy. Pierwszy ma jedno, a drugi – dwa. Złącza są zgodne z normą IEEE 1284, która zapewnia współpracę z dowolnym urządzeniem podłączanym do gniazda LPT. Karty konfiguruje się w sposób bardzo elastyczny. Każdemu portowi można przypisać numer od 1 do 6 oraz przerwanie w zakresie od 3 do 15. Gwarantuje to bezkonfliktową współpracę z już działającymi w systemie urządzeniami. Niestety, cały proces konfiguracji trzeba przeprowadzić, przestawiając sporo zworek. Wygodniejszy byłby program konfiguracyjny.

Jak przystało na nowoczesne produkty, karty Titan wykorzystują najnowsze rozwiązania techniczne. Bardzo przydatna jest obsługa szybkich trybów transmisji danych. Oprócz standardowego (SPP) można ustawić EPP, ECP, a także PS/2 (BPP). Pozwala to na szybką wymianę danych z zewnętrznymi napędami pamięci masowych (np. ZIP, MOD lub CD-RW). Możemy także przyspieszyć drukowanie na niektórych drukarkach.

w skrócie
TC-020-EP1, TC-020-EP2
Złącze: ISA 16-bit
Porty: 1 LPT (TC-020-EP1), 2 LPT (TC-020-EP2)
Tryb pracy: SPP, EPP, ECP, PS/2
Konfiguracja: zworki
Bufor: 16 bajtów FIFO
plusobsługa szybkich trybów pracy
plusszerokie możliwości konfiguracji
plusniska cena (TC-020-EP2)
minuskonfiguracja zworkami
Producent: Titan, Tajwan
Dostarczył: Luxus, Warszawa tel.: (0-22) 660 64 90, faks: 25 05 60
e-mail: [email protected]
http://www.luxus.com.pl/
Cena: 160 zł (TC-020-EP1), 180 zł (TC-020-EP2)

Kontrolery Titan są bardzo ciekawą propozycją, można dzięki nim podłączyć wiele drukarek do jednego komputera. Przyda się to administratorom sieci i osobom wykorzystującym wiele urządzeń drukujących jednocześnie. Z kolei obsługa trybów ECP, EPP i BPP wydatnie poprawi współpracę starszych komputerów z nowymi urządzeniami podłączanymi do portu równoległego.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.