Nienaganna prezencja

Ile słów jest wart jeden obraz? Nikt tego nie wie dokładnie, ale dzięki programom przedstawionym w tym przeglądzie łatwo będzie to sprawdzić eksperymentalnie.

Każdy, kto miał już okazję dokonywać publicznej prezentacji, doskonale zna przykre niedostatki tradycyjnych technik wizualnych. Pokryta pyłem kredowym tablica z pewnych względów zdecydowanie źle się kojarzy, a drżącą ręką nie można na niej narysować niczego sensownego. Slajdy, już po rozpoczęciu wykładu, niezmiennie okazują się poukładane od ostatniego począwszy, i to do góry nogami, nie mówiąc o ich chorobliwej skłonności do rozsypywania się. Transparencje – wykorzystywane najczęściej – zwykle zawierają tylko tekst albo są bardzo pracochłonne w przygotowaniu, poza tym są mało trwałe, a ich zawartości nie można zmodyfikować w żaden sposób.

Info
mamy to na chip-cd 6/98Na CHIP-CD 6/98 w dziale Software|Grafika Prezentacyjna znajdują się:
ASAP Word Power 1.95
Astound 4.0
PowerPoint 95 Animation Player for ActiveX
PowerPoint 97 Viewer 16-bit i 32-bit

Idealnym rozwiązaniem wydają się programy komputerowe do tworzenia prezentacji. Do niedawna wykorzystanie komputera podczas publicznych wystąpień napotykało na ograniczenie sprzętowe: ekran zwykłego monitora jest niewielki. W tej chwili istnieją jednak coraz bardziej dostępne sposoby na to, by obraz wytwarzany przez kartę graficzną rzutować na dużą powierzchnię, chociaż urządzenia do tego służące wciąż nie należą do tanich. Jedną z możliwości jest przejrzysty ekran ciekłokrystaliczny: po umieszczeniu go na rzutniku folii pełni on rolę „elektronicznej transparencji”. Innym urządzeniem jest rzutnik działający na zasadzie projektora slajdów. W ten czy inny sposób przygotowanie i przedstawienie publicznej prezentacji w całości na komputerze nie stanowi już żadnego problemu i jest techniką wykorzystywaną coraz częściej.