Ostry dyżur

Wświecie doskonałym Microsoft Windows nigdy by się nie zawiesił. W naszym świecie repertuar występujących błędów jest równie bogaty jak liczba wyobrażalnych kombinacji sprzętowo-programowych. Statystycznie rzecz biorąc, każdy użytkownik peceta ma szansę doświadczyć załamania systemu. W najgorszej sytuacji są właściciele tzw. składaków, skomponowanych z tanich i przypadkowo dobranych elementów. Niech jednak dumni posiadacze markowych maszyn nie cieszą się przedwcześnie! Współczes-ne oprogramowanie osiąg-nęło taki stopień złożoności, że nie ma mowy o uprzednim przetestowaniu wszelkich zależności między poszczególnymi aplikacjami, nie wspominając już o sprzęcie. O podstawowych błędach w oprogramowaniu renomowanych producentów krąży mnóstwo anegdot; w obiegu jest ich pewnie tyle samo, co dowcipów o użytkownikach – fajtłapach. Żarty idą na bok, kiedy nasz własny komputer pokazuje figę z makiem w najmniej oczekiwanym momencie. System pada, rośnie poziom adrenaliny, usta cedzą rozmaite słowa. Zgroza. Kilka firm zauważyło, że na tym da się zarobić pieniądze i na półki trafiły panacea mające ambicje dopomóc zdesperowanym. Wśród nich produkt firmy Symantec – Norton CrashGuard .

Narzędzia można uruchamiać ręcznie lub automatycznie; wszystkie lub tylko wybrane przez użytkownika co uruchomić

NCG obecny jest w komputerowym świecie już od jakiegoś czasu. Pierwsza wersja rozpowszechniana była za darmo; późniejsze dodawano do innych narzędzi Symanteca i sprzedawano też jako oddzielną aplikację. Od początku opinie użytkowników o produkcie były dobre – NCG bez problemu przechwytywał typowe zakłócenia i umożliwiał przynajmniej zachowanie efektów pracy. Sposób działania w najnowszej wersji Deluxe nie uległ zmianom: CrashGuard rozpoczyna pracę ze startem systemu i ładuje do pamięci niewielki moduł śledzący przebieg wszystkich procesów i wątków w systemie operacyjnym. Jeśli tylko pojawi się jakaś wada wykonywanych instrukcji, aplikacja ujawni się w „pełnej chwale” i podpowie wyjście z sytuacji. W większości przypadków CrashGuard umożliwia „reanimację” aplikacji i dalszą pracę. Gdy mimo wszystko nic już się nie da zrobić, można posłużyć się procedurami zastępczymi – na przykład przeniesieniem zawartości do systemowego Schowka i późniejszym jej wklejeniu do uruchomionej ponownie aplikacji macierzystej. Typowe błędy da się wygenerować specjalnym programem testującym i w ten sposób nauczyć się sposobu postępowania i przekonać się co do możliwości produktu Symanteca.

multimedialny przewodnik Na płycie oprócz CrashGuarda znalazł się multimedialny przewodnik po świecie komputerów osobistych

Z naszych obserwacji wynika, że „odratowany” Windows nie traci na prędkości czy skuteczności działania. NCG dobrze „czyści” zawartość pamięci i bez problemu zwalnia zasoby systemowe. Mimo jego niewątpliwie wysokiej sprawności są sytuacje, z których nie da się wybrnąć. Zdarzają się one niezmiernie rzadko i w zasadzie wszystkie dotyczą niedomagającego sprzętu, a zwłaszcza pamięci operacyjnej. Jeśli tego typu problemy są często występującym zjawiskiem – koniecznie należy sprawdzić moduły RAM.

W wersji Deluxe NCG został uzupełniony kilkoma wartościowymi dodatkami; między innymi wszechstronnym, automatycznym modułem testującym komputer. Poza tym zawiera skaner antywirusowy i przeszukuje Rejestr Windows w poszukiwaniu błędnych wpisów. Pozostałe dodatki to defragmentator dysku, narzędzia do wyszukiwania i kasowania „osieroconych” skrótów oraz do uaktualniania przez Internet zainstalowanego oprogramowania firmy Symantec.

Na płycie oprócz NCG znalazł się multimedialny przewodnik po świecie komputerów osobistych. Instruuje on, jak poradzić sobie z podłączeniem peryferii, czyszczeniem napędu CD itp. Dołączono nawet słownik objaśniający wiele komputerowych terminów. Wszystko połączono w zgrabną i przejrzystą całość.

w skrócie
mamy to na chip-cd 6/98Norton CrashGuard Deluxe 3.0
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 95; ok. 15 MB na dysku; przeglądarka WWW: Internet Explorer lub Netscape Navigator w wersji 3.0 lub nowszej
plus wysoka skuteczność działania i elastyczność konfiguracji
plus dobrze skomponowany zestaw dodatków
plus szeroki zakres działania
minus brak polskiej wersji
Producent: Symantec, USA, http://www.symantec.com/
Dostarczył: SoftPoint, Warszawa, tel.: (0-22) 635 98 19, faks: 635 69 50,
e-mail: [email protected],
http://www.softpoint.com.pl/
Cena: ok. 140 zł

NCG Deluxe jest dobrze pomyślanym pakietem, mogącym za umiarkowaną cenę zaspokoić oczekiwania różnych klientów. Przede wszystkim jego odbiorcami będą mniej zaawansowani użytkownicy pecetów; dla nich firma Symantec powinna jak najszybciej pomyśleć o pełnej polonizacji Deluxa.