Podstawy HTML-a część 2

W poprzednim numerze stworzyliśmy prostą stronę, jednak jej szata graficzna była raczej uboga. Teraz postaramy się ją urozmaicić, dodając elementy definiujące strukturę tekstu.

Kolory, czy to tła czy liter, są elementami wizualnymi, więc zgodnie z filozofią HTML-a ich opis powinien być przeniesiony do stylów. Jednak przeglądarek, które ich nie rozumieją, jest jeszcze sporo, a strona pozbawiona kolorów wiele traci. Podamy więc przykład, jak zdefiniować je w sposób tradycyjny, przy użyciu atrybutów elementu BODY.

Zawiera on sześć takich atrybutów – BGCOLOR, BACKGROUND, TEXT, LINK, VLINK, ALINK. Opisują one kolory:

right.gif (119 bytes) BGCOLOR — tła,
right.gif (119 bytes) TEXT — tekstu,
right.gif (119 bytes) LINK — odnośników nieodwiedzonych,
right.gif (119 bytes) VLINK — odwiedzonych,
right.gif (119 bytes) ALINK — odnośnika wybranego przez naciśnięcie myszki.

podstawowe kolory
Szesnaście podstawowych kolorów ma predefiniowane nazwy

Atrybut BACKGROUND zawiera URI (Uniform Resource Identifier — patrz słowniczek) obrazka, który będzie wyświetlony jako tło strony – zwykle jest to ścieżka i nazwa pliku graficznego w obrębie danego serwera. Pozostałe atrybuty, opisujące kolory, mogą występować w postaci jednej z 16 angielskich nazw (patrz rysunek obok) lub liczbowej wartości barwy w schemacie RGB (patrz słowniczek), podanej w systemie szesnastkowym. Oto przykład:

<BODY
    BGCOLOR="BLACK"
    BACKGROUND="../obrazki/tło.gif"
    TEXT="#40AF40"
    LINK="BLUE"
    VLINK="NAVY"
    ALINK="FF1010">

Jeśli zdefiniujemy obrazek, podawanie barwy tła wydaje się nie mieć sensu – przecież widoczny jest tylko rysunek. Jednak warto podać kolor zbliżony do tonacji obrazka, gdyż przed jego ściągnięciem, co czasami trwa długo, tło już ma podobną barwę. Należy zadbać o to, by ilustracja nie była zbyt agresywna. W przeciwnym wypadku tekst na stronie stanie się nieczytelny.

Wilbur HTML 3.2: http://www.htmlhelp.com/reference/wilbur/
World Wide Web Consortium: http://www.w3c.org/

mamy to na chip-cd 6/98 Na CD-ROM-ie dołączonym do zeszytu w dziale CHIP-offline | Internet | Podstawy HTML znajduje się specyfikacja Standardu HTML 3.2.

Również z tego samego powodu kolor liter nie może być podobny do barwy tła. Standardowym przykładem łamania tej podstawowej zasady są ciemnoniebieskie litery na czarnym tle.

Więcej:bezcatnews