Propagacja informacji

Tak niedawno, bo rok temu, usłyszeliśmy pierwszy raz o telefonii GSM, dopiero raczkującej na terytorium Polski. A tu proszę: obecne pokrycie siecią przez obydwu rodzimych operatorów zapewnia łączność w większości miast i wzdłuż najważniejszych tras przejazdowych naszego kraju. Bezprzewodowo rozmawiamy, zostawiamy wiadomości, wysyłamy faksy, przesyłamy dane. Większość użytkowników GSM korzysta z tych udogodnień, używając, notebooków, kart PCMCIA i telefonów z wbudowaną opcją transmisji danych i faksów. Co robić jednak, gdy nasz telefon takich właściwości nie ma, albo gdy chcemy zapewnić sobie możliwość wysyłania danych z komputera stacjonarnego? Z pomocą przychodzi M1 – „bezprzewodowy” modem firmy Siemens-Nixdorf. Niepozorne pudełeczko w niczym nie przypomina telefonu komórkowego. Poza wycięciem umożliwiającym włożenie karty SIMM posiada jeszcze dwa gniazda: jedno do podłączenia zasilacza i kabla antenowego oraz drugie – umożliwiające dopięcie M1 do komputera kablem szeregowym. Dioda LED informuje o stanie modemu i podłączeniu zasilania.

Urządzenie działa jak „zwyczajny” modem wzbogacony specjalnymi komendami do obsługi GSM (wprowadzenie numeru PIN, wybór sieci, wysyłanie wiadomości SMS). Konfiguracja sprowadza się do włożenia karty SIMM oraz zainstalowania oprogramowania. Oczywiście musimy pamiętać o odblokowaniu możliwości transmisji danych, faksów i wiadomości SMS przez operatora GSM, w przeciwnym razie M1 do niczego nam się nie przyda. Co potem – zależy tylko od naszych potrzeb i możliwości posiadanego oprogramowania. Jeśli korzystamy z Windows 95 lub NT 4.0, możliwe jest łączenie się z innymi komputerami lub sieciami (w tym z Internetem) poprzez usługi Dial-Up Networking. Producent dostarcza natomiast gotowe oprogramowanie do wysyłania, odbioru i zarządzania krótkimi wiadomościami SMS.

Aplikacja działająca pod Windows 95 to w zasadzie baza danych SMS, pozwalająca tworzyć, zapisywać, katalogować oraz, oczywiście, wysyłać i odbierać informacje.

w skrócie
SN M1
Maks. prędkość transmisji: modem, faks – 9600 bps
Obsługiwane protokoły: V.22bis, V32
Złącza: zasilanie/antena, V.24
Oprogramowanie: obsługa SMS dla Windows 95 i DOS-a
plus prosta konfiguracja
plus polskie oprogramowanie
minus brak implementacji MNP-10
minus wysoka cena
Producent: Siemens-Nixdorf, Niemcy, http://www.siemens.de/
Dostarczył: Euro Info-Serwis, Katowice, tel.: (0-32) 59 70 01, faks: 58 69 86
e-mail:[email protected]
http://www.euro-info.com.pl/
Cena: 2340 zł

Dla środowiska DOS-owego stworzono program wysyłający wiadomości w trybie wsadowym. Jako argumenty podajemy dwa pliki – jeden z numerami telefonów adresatów, drugi z listą informacji do wysłania. Przy odrobinie wprawy możemy też sami napisać program rozsyłający wiadomości w określonych przypadkach, np. awarii zasilania lub braku połączenia internetowego. Przykładowo dystrybutor urządzenia oferuje możliwość przekazywania poczty internetowej na komórkę z jego własnego serwera wyposażonego w M1.