Razem, mości panowie!

Krótki test oprogramowania do pracy grupowej umożliwiający łatwe i szybkie wymienianie informacji

Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa prawie zawsze pojawia się problem wymiany danych i komunikacji między pracownikami. Jeśli nikt nie zajmuje się organizacją, w pewnym momencie powstaje kompletny chaos informacyjny w firmie. Wtedy konieczne staje się wprowadzenie sieciowej aplikacji, która wspomaga pracę grupową i porządkuje przepływ danych.

Właśnie do takich zadań został stworzony TeamWARE Office 5.1. Jest to pakiet oferujący kompleksową obsługę sieci komputerowych znajdujcych się w dużych i średnich przedsiębiorstwach. Office składa się z dwóch podstawowych elementów: serwera i klienta. Pierwszy moduł instaluje się na maszynie, która będzie przechowywała wszystkie dane i służyła komunikacji pomiędzy użytkownikami. Do tych celów niezbędny jest komputer wyposażony co najmniej w procesor 486 oraz system Windows NT w wersji 3.51 lub nowszej. Potrzebne są też spore zasoby pamięciowe: minimum stanowi 32 MB, ale wraz ze zwiększaniem liczby użytkowników konieczne będzie również zwiększenie rozmiaru pamięci RAM.

Moduł Mail oferuje usługi udostępniane przez profesjonalnego klienta poczty elektronicznejpoczta

Drugą część pakietu stanowi oprogramowanie klienta. Musi ono zostać zainstalowane na każdym komputerze, który ma uczestniczyć w wymianie informacji. Tutaj wymagania są niższe. Wystarczy pecet z procesorem 386 i 12 MB pamięci.

Oczywiście podstawowym elementem TW jest system pocztowy. Ma on wszystkie cechy spotykane w programach tego typu (np. wysyłanie kopii do wielu adresatów, załączniki, zapisywanie listów w konfigurowalnych folderach itp.).

Dzięki modułowi Forum stworzymy replikowalny w sieci X.400 serwis grup dyskusyjnych. Do wiadomości na serwerze dostęp do nich mają wszyscy uprawnieni użytkownicy.

Niezwykle przydatną aplikacją jest Calendar. Pozwala on na dokładne rozplanowanie czasu z dużym wyprzedzeniem. Ze względu na to, że dane przechowywane są na centralnym serwerze, każdy użytkownik może przejrzeć plan dnia kolegi (jeśli dana osoba nie utajni swoich plików).

Ostatnim większym programem jest Library, służąca wymianie dokumentów, nad którymi pracuje cała grupa. Dzięki zastosowaniu systemu odnotowywania wersji można śledzić poprawki nanoszone przez innych pracowników.

zarządzanie użytkownikamiZaletą TeamWARE Office5.1 jest bardzo wygodna administracja grupami użytkowników

Ważną częścią TW jest moduł „administracyjny”. Dla przeciętnego użytkownika mniej istotny, a interesujący zaledwie kilka osób w firmie. Tutaj TW prezentuje się całkiem nieźle. Wszystkie początkowe parametry są ustalane w trakcie procesu instalacji. Można je później zmieniać, „porozumiewając się” z aplikacją za pośrednictwem graficznego lub tekstowego interfejsu.

System kont tworzy całkowicie odrębne drzewo. Nie jest, niestety, możliwy import ich struktury spod Windows NT do głównych aplikacji. Taki mechanizm procentuje jednak możliwością precyzyjnego określenia danych personalnych użytkowników, a także praw dostępu do poszczególnych aplikacji i plików.

Głównym protokołem komunikacyjnym wykorzystywanym przez pakiet firmy TeamWARE jest TCP/IP. Ma on swoje wady i zalety. Do tych pierwszych na pewno należy wolna wymiana informacji. W przypadku średnich organizacji działających w ramach jednej sieci lokalnej zdecydowanie korzystniejsze byłoby zastosowanie protokołu IPX/ SPX. Z kolei zaletą TCP/IP jest możliwość pracy w Internecie. Z dowolnego miejsca na świecie każdy użytkownik może przejrzeć informacje krążące w firmie, a administrator naprawić system, przebywając na urlopie w Zanzibarze.

w skrócie
TeamWARE Office 5.1
Wymagania: PC 486, 32 MB RAM, Windows NT 3.51/4.0, ok. 150 MB na dysku (serwer); PC 386, 12 MB RAM, Windows 95 /NT, ok. 20 MB na dysku (klient)
plusszeroka gama aplikacji
pluswygodna administracja grupą roboczą
pluszastosowanie protokołu TCP/IP
minuspowolna praca
Producent: TeamWARE Group, Finlandia, http://www.teamw.com/
Dostarczył: ICL Poland, Warszawa, tel.: (0-22) 631 05 66, faks: 632 09 79,
e-mail: [email protected],
http://www.icl.pol.pl/
Cena: ok. 4000 zł

Pomimo że TW ma własne formaty danych, możliwy jest przepływ informacji pochodzących z różnych innych systemów. Aplikacje pocztowe działają zgodnie ze standardem IMAP4, ale dzięki dołączeniu modułu POP3 nietrudno skorzystać z praktycznie wszystkich klientów e-mail. Istotna jest również obecność bramek do sieci X.400 i LDAP/X.500.

TeamWARE Office 5.1 jest pakietem udanym – powinien dobrze wypełniać swoje zadania w średnich i dużych firmach. Użycie protokołu TCP/IP pozwala na zastosowanie TW w rozległych, nawet międzynarodowych strukturach korporacyjnych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.