Tu radio Zoltrix

Za sprawą RadioMAX-a słuchanie radia podczas pracy na komputerze może stać się równie naturalne jak w czasie jazdy samochodem. Nowy produkt Zoltrixa montowany w slocie ISA wyglądem nie różni się od zwykłej „efemki”, w istocie jednak łączy tuner radiowy z kartą muzyczną.

W skład dostarczonego zestawu wchodzą dwie dyskietki ze sterownikami, pakietem MediaRack oraz specjalnym oprogramowaniem do obsługi radia. Dołączono także kabel audio do CD-ROM-u i antenę.

Reklama

Radio pracuje na falach FM w zakresie 87,5-108 MHz. Panel programu do obsługi tej części urządzenia wyglądem i możliwościami przypomina radio samochodowe. Dostępne opcje obejmują programowanie do 99 stacji, ręczne strojenie z krokiem 0,05 MHz, alarm oraz wyłącznik czasowy. Wygodną funkcją jest skanowanie, które pozwala automatycznie przeszukać dostępny zakres częstotliwości i zapamiętać napotkane stacje radiowe. Poprawny odbiór powinien zapewnić kabelek pełniący funkcję anteny. Ale, mimo że urządzenie wyposażone jest w dynamiczny filtr szumów, dostrojenie stacji o małej sile sygnału może okazać się kłopotliwe. W praktyce kluczowe znaczenie ma zarówno kierunek i zamocowanie samej anteny, jak też jej odległość od komputera.

Druga część Radio-MAX-a jest prostym syntezatorem FM OPL3, umożliwia pracę w trybie full duplex i udostępnia sprzętowy efekt 3D (uatrakcyjniający również dźwięk z radia). Kartę można rozbudować modułem wavetable, co znacznie poprawia brzmienie muzyki w standardzie MIDI.

w skrócie
RadioMAX
Chipset: Rockwell
Sampling: 44,1 kHz, 16 bitów
Synteza: FM – 20 głosów (OPL3)
Radio: FM 87,5 – 108 MHz
Wyjścia: speaker/line-out
Wejścia: line-in, CD audio, mikrofon, antena, joystick/MIDI
Złącza: wavetable
Zgodność: SB Pro, AdLib, WSS, MPU-401, PnP, MPC2
plus efekt 3D
minus trudności z dostrojeniem stacji
minus brak wewnętrznego wzmacniacza
Producent: Zoltrix, Tajwan http://www.zoltrix.com/
Dostarczył: Megabajt, Warszawa tel./faks: (0-22) 633 11 99
e-mail: [email protected]
http://www.megabajt.waw.pl/
Cena: 140 zł

Kupujący RadioMAX-a powinien zadać sobie pytanie, czy wzbogacenie komputera radiem warte jest dodatkowych 60-70 zł, bo o tyle niższy jest koszt zwykłej karty muzycznej. Z jednej strony obsługa radia za pomocą myszki w czasie pracy na komputerze jest wygodna. Można słuchać wiadomości i jednocześnie multimedialnych efektów Windows. Ale równie dobrze można postawić obok siebie przenośne radio.