Uchwycić obraz

Nie zawsze zdjęcia po zeskanowaniu zachowują oryginalne kolory. W niniejszym artykule znajdziemy szereg porad, jak przy skanowaniu zdjęć i przezroczy ustalić optymalną wielkość i rozdzielczość, utrzymując przy tym maksymalny kontrast, ostrość i ogólny wygląd oryginału.

Po świętach spędzonych w gronie rodziny możemy – jako specjaliści od komputerów – otrzymać zadanie powielenia wykonanych wówczas zdjęć i rozesłania ich do krewnych. Wszyscy pamiętają bowiem o tym, że mamy w domu komputer i skaner. Również nasi koledzy z pracy mogą nagle – podczas jakiejś konferencji – wpaść na genialny pomysł, że jesteśmy jedyną osobą doświadczoną w skanowaniu obrazów, która może przygotować rysunki i zdjęcia do nowej broszury reklamowej.

Info
Na płycie CD dołączonej do numeru w dziale CHIP-offline|Hardware|Skanery znajduje się m.in. „Podręcznik dobrego skanowania”.

Aby w takiej sytuacji nie trzeba było bezradnie wertować dołączonej dokumentacji, posiadacze wszystkich skanerów znajdą tu kilka praktycznych porad, które pozwoląna uzyskanie optymalnych efektów skanowania. Na przykładzie modelu Highscreen Scan-Boostar Premium firmy Linotype-Hell przedstawimy ponadto, jak w Windows 95 skonfigurować skaner SCSI. Znajdziemy tu szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób ograniczyć rastry już podczas skanowania materiałów oraz jak wydobyć większy kontrast z prześwietlonych

fotografii.

Reklama

Jako przykad wybraliśmy właśnie to urządzenie, gdyż oferuje ono atrakcyjny współczynnik cena/wydajność. Ten dostępny w sieci sprzedaży Vobisa skaner ma rozdzielczość optyczną 600 dpi, która w zupełności wystarcza do skanowania dokumentów w formacie A4 i wykonywania na ich podstawie dobrej jakości plakatów reklamowych.

TIP:

Jeśli zamierzamy skanować, to przed uruchomieniem komputera musimy koniecznie włączyć skaner, gdyż w przeciwnym przypadku nie zostanie on rozpoznany przez system operacyjny.