Choruj świadomie

Kiedy się rozchorujemy, najpierw leczymy się w domu. Może przejdzie. Zawsze znajdzie się jakiś syropek (pamiętasz, Zosia brała go na kaszelek) lub jakieś tabletki (babci pomogły w zeszłym roku jak miała chrypkę). Jeżeli jednak tabletki z domowej apteczki rozsypują się w drobny pył ze starości, a po syropie pozostało wspomnienie w postaci osadu na butelce, udajemy się do apteki. Tam prześliczna farmaceutka poleci nam dziesiątki preparatów mniej i bardziej znanych firm farmaceutycznych w tak kolorowych opakowaniach, że aż ślinka cieknie. Łykamy i czasem pomaga. Czasem jednak nie pomaga i czujemy się coraz gorzej – trudno, trzeba iść do lekarza. Tam po wykonaniu szeregu badań otrzymujemy diagnozę i sposób leczenia.

Tak czy inaczej, jesteśmy chorzy. Ale teraz będzie trochę łatwiej i ciekawiej. Dzięki Lekarzowi Domowemu możemy chorować w sposób świadomy. I świadomie choroby unikać.

Lekarz domowy – nauczy, podpowie, doradzi, a przede wszystkim nie zaszkodzi po pierwsze nie szkodzić

To, co proponuje Wydawnictwo Informatyczne VIPS, to spory materiał zebrany w prostej i przyjaznej formie. A przydać się może nie tylko chorym, ale też tym, którzy chorować nie chcą. Zawartość programu można podzielić na 2 części: informacyjną i diagnostyczną. Pierwsza zawiera kilka obszernych baz danych. Część diagnostyczna umożliwia po wybraniu określonego objawu chorobowego doprowadzenie metodą krok po kroku do ustalenia prawdopodobnego rozpoznania.

Szeroki zakres objawów chorobowych można zawęzić za pomocą schematycznego rysunku postaci człowieka, wskazując np. rękę lub brzuch. Po wybraniu objawu pojawia się seria pytań z możliwością odpowiedzi „Tak” lub „Nie”, a następnie proponowana diagnoza. Przyjęty algorytm znajdowania właściwego rozpoznania jest bardzo prosty, co sprawia, że jego realna wartość jest niewielka. Niekoniecznie musi to być wada, można to raczej traktować jako przejaw zdrowego rozsądku autorów programu, świadomych pułapek i zagrożeń związanych z poważnym traktowaniem ewentualności stawiania sobie diagnozy przez osoby nie będące lekarzami. Krzywdy sobie zrobić nie można, więc podstawowej Hipokratesowej zasadzie „Primum non nocere”- po pierwsze nie szkodzić – stało się zadość. Ale i tak każdej postawionej diagnozie towarzyszy napis informujący z mniejszym lub większym naciskiem o konieczności kontaktu z lekarzem.

trochę anatomii W bazach danych programu zawarto także ilustracje z zakresu anatomii

Dobre wrażenie sprawia część informacyjna programu. Podzielono ją na działy zawierające informacje dotyczące przyrodolecznictwa, ziół, podstaw udzielania pierwszej pomocy, ciąży, opieki nad dzieckiem, trucizn, leków ogólnie dostępnych bez recepty oraz indeks chorób i objawów chorobowych. Większość informacji uzupełniona jest rysunkami lub fotografiami. W tekstach haseł zawarte są odsyłacze, które przenoszą nas do odpowiednich części innych baz danych. Każdy dział poprzedzony jest krótkim ogólnym wstępem, wyjaśniającym również przyjęty system oznaczeń (kolorów) ułatwiający interpretację tekstu i poruszanie się po nim.

Informacje podano bez głębokiego wdawania się w specjalistyczne szczegóły. Opisy dotyczące leczenia chorób, szczególnie tych poważnych, są bardzo ogólne, i to dobrze. Dzięki temu nie zaszkodzimy sobie, próbując leczyć się samodzielnie – według „recepty z komputera”.

Interfejs użytkownika nie grzeszy graficznym wyrafinowaniem, ale jest przejrzysty. Wszystkie zawarte w programie informacje tekstowe możemy usłyszeć w formie mówionej. Niestety, zrealizowano to metodą syntezy mowy, a nie odtwarzania plików dźwiękowych. W efekcie mechaniczny, zacinający się głos najpierw trochę śmieszy, a potem zaczyna irytować. Na szczęście opcję tę można wyłączyć.

w skrócie
Lekarz domowy
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 386; 4MB RAM, karta dźwiękowa, napęd CD-ROM, Windows 3.1x ok. 45 MB na dysku
plus kompleksowe podejście do problemu
plus trafny dobór tematów
plus duży zakres informacji
minus nie najlepsza jakość grafiki
minus zbyt pobieżne potraktowanie wielu haseł
Producent: Wydawnictwo Informatyczne VIPS, Kraków, http://www.bci.krakow.pl/vips/
Dostarczył: AOK Productions, Kraków, tel.: (0-12) 636 25 78
e-mail: [email protected],
http://www.agh.edu.pl/cracow-aok/
Cena: 89 zł

Lekarz Domowy jest bardzo interesującą propozycją. Na pewno nie jest doskonały – bardzo trudno w tej dziedzinie wyważyć proporcje pomiędzy rzetelnością informacji, jej zakresem i sposobem prezentacji. Niektóre problemy zostały potraktowane zbyt „hasłowo”, wiele innych – niekoniecznie oczywistych – nie wyjaśniono w ogóle: wybór zawsze będzie kontrowersyjny. Tym niemniej kierunek jest słuszny: ten program może się przydać każdemu, kto choruje, a w końcu od czasu do czasu chorujemy wszyscy. Tajemnicze, niezrozumiałe terminy, na które natykamy się podczas kontaktu z medycyną, często budzą lęk – zrozumienie pomaga ten lęk oswoić i się go pozbyć.