Kosmiczna sieć

Dynamicznemu rozwojowi Internetu towarzyszy zwiększający się tłok na liniach telefonicznych. Zdobywanie informacji z serwisów WWW pochłania coraz więcej czasu i pieniędzy. Alternatywnym kanałem komunikacyjnym okazuje się łącze satelitarne. Niemiecka firma MediaNet stworzyła pakiet pod nazwą Net On Air służący do pobierania danych ze światowych serwisów WWW. Szybkość transmisji wielokrotnie przewyższa prędkość, jaką uzyskuje się za pomocą zwykłego modemu. Według producenta w ciągu jednego dnia urządzenie potrafi zapisać na dysk od 1 do 2 GB informacji pobranych z Sieci.

Reklama

W skład standardowego pakietu wchodzi wielofunkcyjny dekoder sygnału TV, oprogramowanie na krążku CD-ROM (może ono także zostać dostarczone na dysk komputera drogą satelitarną z wykorzystaniem systemu Net On Air), kabel łączący dekoder z komputerem i z odbiornikiem satelitarnym. Dodatkowo zestaw może zostać wyposażony w antenę satelitarną i tuner.

Do komputera użytkownika informacje dostarczane są w specjalnie kodowanym sygnale TV emitowanym przez stacje telewizyjne. Sygnał ten może być odbierany także ze stacji naziemnych lub z sieci kablowych. Dekoder wydziela z całkowitego sygnału telewizyjnego dane ze stronami WWW i wysyła je do komputera lub na drukarkę przez złącze LPT. Użytkownik sam dokonuje tematycznego wyboru stron WWW, które są lokalnie zapisywane na dysk i mogą być przeglądane w trybie offline. Niestety, w przeciwieństwie do Internetu zakres stron jest ograniczony.

w skrócie
Net On Air
Dekoder: łącze LPT żeńskie i męskie, wejście wideo
Wymagania: tuner satelitarny, antena, konwerter
Oprogramowanie: Net On Air 2.0, Videotext Plus, Teletext Plus, Internet Explorer 3.1
plus duża prędkość transmisji
plus łatwa instalacja
minus transmisja danych tylko od nadawcy do odbiorcy
minus brak polskiej dokumentacji
Producent: MediaNet, Niemcy http://www.netonair.com/
Dostarczył: Predki, Wrocław tel./fax: (0-71) 342 12 68
e-mail: [email protected],
http://webmedia.pl/predki/
Cena: 475 zł

Technologia przesyłu danych za pomocą sygnału TV jest stosunkowo nowa, dlatego też zapewne upłynie trochę czasu, zanim ugruntuje się na polskim rynku. Jednak po opracowaniu metody transmisji informacji w dwie strony, może ona okazać się w przyszłości poważną konkurencją dla modemów.