Ludzie listy piszą…

Poczta elektroniczna jest od zawsze związana z sieciami komputerowymi. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że sieci wymyślono m.in. właśnie w celu przesyłania listów i plików.

Burzliwy rozwój Internetu sprawił, że poczta elektroniczna (electronic mail = e-mail) jest obecnie jednym z najtańszych i najszybszych sposobów przekazywania wiadomości. List elektroniczny „idzie” bowiem do adresata około minuty, tradycyjny zaś wielokrotnie dłużej, a o czasie doręczania przesyłek w Polsce lepiej w ogóle nie wspominać. Złośliwcy ochrzcili zresztą tę drugą usługę mianem „Snail mail”, czyli poczty ślimaczej. Wzrasta nadal liczba użytkowników poczty elektronicznej, także w Polsce, m.in. dzięki ofertom kilkunastu dostawców usług internetowych, którzy konta (skrzynki) pocztowe oferują całkiem za darmo (patrz

Reklama

Info

). Szacuje się, że z tego sposobu porozumiewania się korzysta już około 80 milionów ludzi na całym świecie. Poczta elektroniczna może działać w sieci lokalnej lub w globalnej, czyli Internecie. I właśnie programom przeznaczonym do pracy w większej z nich poświęcimy niniejszy tekst.

Info
Darmowy e-mail:Polboxhttp://www.polbox.com/
Optimus http://www.onet.pl/
KKI http://www.kki.net.pl/
GNethttp://www.box43.gnet.pl/
Yahoohttp://www.yahoo.com/
HotMailhttp://www.hotmail.com/

List elektroniczny składa się z dwóch zasadniczych części: nagłówka, w którym znajduje się m.in. adres odbiorcy, temat, data i czas nadania listu, adres serwera SMTP oraz z treści listu. Do wysyłania i odbierania przesyłek potrzebne jest, oprócz komputera podłączonego modemem lub łączem stałym do Internetu, specjalne oprogramowanie zwane klientem poczty elektronicznej. Każdy tego typu produkt zawiera w sobie bardzo prosty edytor tekstu (czasem z modułem sprawdzającym poprawność ortograficzną – niestety, najczęściej w języku angielskim) i miejsce na wpisanie adresu odbiorcy oraz tematu przesyłki. Dane te wystarczają już do utworzenia listu. Jednak programy pocztowe są najczęściej o wiele bardziej rozbudowane. Posiadają na przykład książki adresowe, umożliwiają wysłanie jednego listu do wielu osób jednocześnie, mają także, często całkiem skomplikowane, mechanizmy zarządzające listami wysłanymi i otrzymanymi (np. układanie listów w tematycznych folderach bądź listy dystrybucyjne). Niektóre dysponują też możliwością pracy bez stałego połączenia z Internetem. Na rynku znajduje się obecnie kilkadziesiąt narzędzi do obsługi poczty elektronicznej, a bardzo wiele produktów (np. PIM-y – Personal Information Manager’s – programy do zarządzania informacją osobistą, a także niektóre przeglądarki internetowe) ma wbudowane moduły do wysyłania i odbierania listów. Poniższy przegląd pozwoli na zapoznanie się z możliwościami kilku programów przeznaczonych wyłącznie do obsługi poczty elektronicznej.