Myszką i węglem

Krótki test programu graficznego, bardzo popularnego wśród niezamożnych użytkowników komputerów

Tego programu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest jednym z najpopularniejszych narzędzi graficznych wykorzystywanych przez użytkowników Windows. Aplikację można znaleźć niemal na każdym serwerze z oprogramowaniem shareware (także w BBS-ie CHIP-a), a liczbę jej pobrań mierzy się już w milionach. Mowa o Paint Shop Pro, zdobywcy wielu prestiżowych nagród, w tym Shareware Industry Award.

Omawiana aplikacja służy do tworzenia, obróbki i konwersji pomiędzy różnymi formatami rastrowych plików graficznych (patrz opis wersji 4.14, CHIP 4/98, s. 168). Pełna lista funkcji PSP jest bardzo długa (można ją znaleźć pod internetowym adresem http://www.jasc.com/psp5f.html/). Program pozwala m.in. na operowanie różnymi rodzajami narzędzi malarskich (pędzle, ołówki, spraye, kredy itp.), także z wykorzystaniem najrozmaitszych tekstur. Obrazy (bądź też ich fragmenty) można modyfikować na wiele sposobów: obracać, odbijać „w lustrze”, obcinać, dodawać ramki, powiększać i zmniejszać oraz zmieniać, korzystając z wielu wbudowanych filtrów.

Animation Shop 1.0 – nowy program wchodzący w skład pakietu Paint Shop Pro 5.0, umożliwiający tworzenie animowanych grafikanimation shop 1.0

Paint Shop Pro potrafi wykonywać „zrzuty” całego ekranu, jego aktywnego elementu (np. okienka dialogowego), prostokątnego obszaru zdefiniowanego przez użytkownika oraz wskazanego obiektu systemu Windows (np. przycisku). Co ważne, program obsługuje skanery wykorzystujące interfejs TWAIN.

Nowością w wersji 5.0 jest m.in. obsługa wielu warstw rysunku (podobnie jak w pakiecie Adobe Photoshop ), możliwość separacji CMYK i wielopoziomowa funkcja Undo (Cofnij). Aplikacja obsługuje 40 (!) najpopularniejszych formatów plików graficznych, rastrowych i wektorowych m.in. najnowszy – Flash-Pix. Program potrafi wykorzystać zewnętrzne filtry importu w standardzie Aldus/Microsoft (są one standardowo instalowane w systemie Windows 95/NT np. przez pakiet MS Office) .

Paint Shop Pro 5 wyposażono także w

Animation Shop — bardzo ciekawą aplikację do tworzenia plików Animated GIF, dzięki której przygotujemy ciekawe efekty wizualne. Nowy moduł potrafi pracować z rysunkami zapisanymi w formacie true color (24-bitowym kolorze) i zawiera Optimization Wizarda, pozwalającego redukować rozmiar wynikowego pliku bez pogorszenia jego jakości.

w skrócie
mamy to na chip-cd 7/98mamy ten program w bbs-iePaint Shop Pro 5.0
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 95/NT; ok. 16 MB na dysku
plusduża liczba narzędzi graficznych
plusszybkość i prostota obsługi
plusprogram do tworzenia animowanych GIF-ów
pluswykorzystanie warstw
minuswysoka opłata rejestracyjna
Producent: JASC Inc., USA, http://www.jasc.com/
Rejestracja: 99 USD
Uaktualnienie: 39 USD

Reasumując, omawiana aplikacja w pełni zasługuje na bardzo pozytywną ocenę wystawianą jej przez wielu recenzentów. Za 99 dolarów użytkownik otrzymuje kompletne – i co bardzo ważne – dość proste w obsłudze narzędzie graficzne. Zestaw funkcji, w które wyposażono Paint Shop Pro, w zupełności wystarcza do amatorskiej i półprofesjonalnej obróbki grafiki (także na potrzeby WWW). A efekty działania PSP? No cóż, zaskoczą zapewne wielu, ale to już zależy tylko od naszej pomysłowości…

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.