Okna po remoncie

Microsoft zapowiadał nową generację systemu Windows. Łatwiejsza obsługa i większe bezpieczeństwo: oto Windows 98. Okazuje się jednak, że nie jest on tak doskonały, jak wielu użytkowników sobie życzyło. Odsłaniamy niektóre słabości tego systemu i pokazujemy, jak sobie z nimi radzić.

Microsoft wykazał się dużą pomysłowością już w samej reklamie nowego systemu: „Windows 98 pracuje lepiej i gwarantuje lepszą zabawę”. Oznacza to, że programiści z Redmond skupili się przede wszystkim na dopracowaniu szczegółów starszej wersji systemu. Poprawiono interfejs użytkownika, dodano kilka nowych narzędzi oraz rozszerzeń i system nowej generacji – gotowy. Do najistotniejszych nowości należą:

right.gif (119 bytes)

Narzędzia

: optymalizacja Windows 98 jest znacznie łatwiejsza dzięki nowemu asystentowi, niż wersji 95 – nawet przy użyciu narzędzi zawartych w pakiecie MS Plus!.

right.gif (119 bytes)

Obsługa

: Internet Explorer spełniający podwójną funkcję – Eksploratora Windows i przeglądarki WWW – ukrywa kilka asów w rękawie. Korzystając ze stron WWW Microsoftu, przeglądarka potrafi między innymi sprawdzać, czy Windows nie zawiera przestarzałych elementów. Jeśli na stronach producenta systemu pojawią się dla niego jakieś nowe komponenty, Internet Explorer może na życzenie użytkownika ściągnąć je z Sieci i zainstalować. Obsługa Windows przy użyciu Internet Explorera przypomina surfowanie po Internecie. Dwukrotne kliknięcie ikony ustąpiło pojedynczemu, co jest przecież charakterystyczne dla przechodzenia do kolejnych stron za pomocą odsyłaczy w Sieci. Jednocześnie w oknach Mój komputer wyświetlane są dodatkowe informacje (podgląd plików graficznych, nazwisko autora dokumentu) pojawiające się przy wybraniu dowolnego pliku. Te zmiany dotyczą również Pulpitu, który momentami może przez to przypominać strony WWW.

right.gif (119 bytes)

Rozrywka

: o fakcie dodania do nowej wersji Windows modułu do odtwarzania dysków DVD było wiadomo już dawno. Czymś równie oczywistym – jak mogło się wydawać – miał być interfejs, którego jednak zabrakło w Windows 98, umożliwiający odbieranie audycji telewizyjnych za pośrednictwem Internetu. Zamiast niego w nowszej wersji systemu znajdziemy mnóstwo drobniejszych elementów multimedialnych – nowe dźwięki, interesujące animacje, Lupę ekranu (Magnifier tool) i nowe wygaszacze.

right.gif (119 bytes)

System

: zmiany dokonały się oczywiście także „pod maską” systemu. Windows 98 korzysta z nowego modelu sterowników, dzięki któremu funkcja automatycznego rozpoznawania sprzętu działa znacznie efektywniej.

Mimo to nie wszystkie urządzenia dają się poprawnie zainstalować. Do przygotowania artykułu użyliśmy wersji beta 3 – być może programiści pracujący nad systemem wprowadzą jeszcze kilka istotnych zmian, którymi zamierzają zaskoczyć użytkowników, oddając ostateczną wersję systemu. Oczywiście, możemy założyć, że nie zmienią się najistotniejsze komponenty Windows 98.

Prezentację nowego systemu zaczynamy od opisu instalacji i najbardziej użytecznych narzędzi jak defragmentator, archiwizer czy Windows Update. W następnym numerze (8/98) znajdą się między innymi informacje dotyczące najczęściej występujących problemów związanych z obsługą sieci.