Palcem po niebie…

Discover Astronomy

to multimedialny przewodnik po współczesnej astronomii. Oprócz potocznie pojmowanej astronomii, czyli mechaniki nieba, zawiera mnóstwo informacji na temat współczesnej astrofizyki i hipotez wyjaśniających powstanie i rozwój wszechświata, niestety – wszystko to w języku angielskim.

Reklama
Każdy przedstawiany temat jest bogato ilustrowany animacjami i mapami nieba animacje ułatwiają zrozumienie

Program podzielony jest na dwie zasadnicze części. Pierwsza odpowiada właśnie owej „klasycznej” astronomii, szczegółowo objaśniając zasady mechaniki nieba, orbity poszczególnych ciał niebieskich w naszym Układzie Słonecznym oraz prezentując wygląd tych obiektów na niebie widocznym z Ziemi. Szkoda, że animacje przedstawiające przemieszczanie się gwiazd i planet nie zawierają informacji, na jakiej szerokości geograficznej znajduje się obserwator.

Część druga traktuje przede wszystkim o budowie wszechświata. Przedstawiona tu została budowa gwiazd i galaktyk, cykle życia poszczególnych typów gwiazd, historia i ewolucja wszechświata oraz układu słonecznego. Wszystkie przedstawiane trajektorie ciał niebieskich oraz procesy zachodzące w ich wnętrzach są bogato ilustrowane animowanymi sekwencjami.

w skrócie
Discover Astronomy
Liczba CD: 1
Język: angielski
Wymagania: PC 386 DX 33, 4 MB RAM, VGA, napęd CD-ROM, karta dźwiękowa, mysz, Windows 3.1x lub 95, 8 MB na dysku
plus szeroki zakres tematyki
minus praca w oknie 640×480
minus brak polonizacji
Producent: Maris Multimedia Systems, NY, USA
Dostarczył: Ars Polona, Warszawa, tel.: (0-22) 826 12 01 faks: 826 62 40
e-mail: [email protected],
http://www.arspolona.com.pl/
Cena: ok. 140 zł

Niestety – niezależnie od rozdzielczości monitora program pracuje w okienku 640×480 – a o ileż ciekawiej wyglądałaby mapa nieba wyświetlona na całej powierzchni ekranu. Również prezentowane animacje nie wykorzystują w pełni możliwości sprzętu, gdyż zastosowana została paleta jedynie 256 kolorów. Jeśli jednak niedogodności te nie przeszkadzają nam zbytnio, Discover Astronomy okaże się ciekawym i wyczerpującym kompendium dla młodego miłośnika astronomii.