Pod jednym dachem

Znajdowanie informacji w Internecie nie stało się łatwiejsze, choć rozbudowano i ulepszono sieciowe serwisy wyszukiwawcze. Mimo licznych podobieństw w sposobie działania każdy z nich oferuje właściwe sobie usługi. Jest to wystarczający powód, by sięgnąć po oprogramowanie współpracujące z wieloma wyszukiwarkami jednocześnie.

Istnieje kilka takich produktów, jednak zazwyczaj nie uwzględniają one potrzeb polskiego użytkownika. Owe niedostatki zauważyli rodzimi twórcy oprogramowania i chwała im za to! Nie tworzą wprawdzie dzieł w guście „śpiewa – tańczy – podskakuje”, ale dostarczają aplikacje zapewniające wystarczającą obsługę najważniejszych funkcji. Internetowy Poszukiwacz autorstwa Andrzeja Cichowicza to taki właśnie program. Rozprowadzany jest jako freeware, a jego uaktualnienia zamieszczane są na stronie http://www.poszukiwacz.pl/.

Poszukiwacz komunikuje się jedno-cześnie z kilkoma wyszukiwarkami x w jednym

Poszukiwacz komunikuje się jednocześnie z kilkoma głównymi wyszukiwarkami i wysyła frazę wpisaną w polu Znajdź. Do dyspozycji mamy dwie opcje: Którykolwiek (powoduje wysłanie zapytania dotyczącego każdego z wpisanych wyrazów) i Wszystkie (dotyczące wszystkich wpisanych słów). Kiedy już komplet danych dotrze do naszego peceta, można je przefiltrować i wyeliminować powtórki, a całą listę lub niektóre jej pozycje zapisać na dysku. Pozostaje tylko „osobiste” odwiedzenie wyszukanych stron, wprost z panelu Poszukiwacza lub po wysłaniu danych do internetowej przeglądarki.

w skrócie
mamy to na chip-cd 7/98mamy ten program w bbs-ieInternetowy Poszukiwacz 1.7
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 95; ok. 1 MB na dysku
plus sprawność działania
plus skuteczne filtrowanie i usuwanie powtórzeń
plus niewielkie wymagania systemowe
minus brak możliwości dodawania serwisów wyszukiwawczych przez użytkownika
Producent: Andrzej Cichowicz, e-mail: [email protected], http://www.poszukiwacz.pl/
Rejestracja: freeware

Poszukiwacz współpracuje z najważniejszymi przeglądarkami „światowymi” i polskimi; nie da się jednak poszerzyć listy o serwisy wybrane przez użytkownika. Jest to jedyny odczuwalny niedostatek programu.

Gdyby istniały „CHIP-Tipy” w kategorii oprogramowania – bez wątpienia Internetowy Poszukiwacz zostałby uhonorowany tym wyróżnieniem.