Poigraj z dźwiękiem!

Firma Techland postawiła na artystów! Oto zabawka dla dużych i małych: program do tworzenia muzyki – New Beat 2000. Jeżeli tylko chcemy zabawić się dźwiękiem, zmiksować utwory muzyczne, nagrać własne piosenki czy melodyjki, mamy coś, co pozwoli nam zaspokoić pragnienia.

Program udostępnia kilka zróżnicowanych stylistycznie melodii, na kanwie których możemy tworzyć jazz, rock, techno, muzykę klasyczną i alternatywną. Poza tym oferowanych jest mnóstwo próbek instrumentów oraz kilkadziesiąt dźwiękowych efektów specjalnych. Na płycie znajdziemy także ich edytor oraz „wirtualną maszynę perkusyjną”.

Konsola Beat 2000 to uproszczone narzędzie do edycji dźwięku edycja dźwięku

Beat 2000 proponuje do pracy dwie konsole: Konsolę Beat 2000 oraz Konsolę Pro 2000. Obydwie są używane do edycji danych o opracowywanych utworach muzycznych. Pierwsza zawiera ścieżki, kontrolery i pokrętła działające na kanał wyjściowy w czasie rzeczywistym, Pro 200 natomiast edytuje linie ścieżek nagrania. Rejestrując własne nagranie za pomocą głównej konsoli (Beat 2000), nie mamy możliwości podglądu materiału, który właśnie przygotowaliśmy. Pro 2000 pozwala na dokonanie dokładnej edycji ścieżki dźwiękowej od początku do końca. Używanie konsoli Pro 2000 zalecane jest głównie wtedy, gdy miksujemy ścieżki, lecz raczej trudno komponować za jej pomocą muzykę.

Każda konsola może być wyświetlana w jednym z czterech schematów kolorów. Ich oprawa graficzna jest bardzo elegancka i staranna. Niestety, w czasie pracy odnosi się wrażenie, iż postawiono raczej na estetykę niż ergonomię.

Do zabawy w miksowanie gotowych piosenek możemy przystąpić, czerpiąc z katalogu SONGS. Znajdują się w nim dwa podkatalogi zawierające takie same utwory, ale zapisane w różnych formatach – jako 16-bitowe monofoniczne i stereofoniczne próbki. Różnią się one zasadniczo – pierwsze zostały spróbkowane z częstotliwością 22, drugie zaś 44 kHz; pierwsze oferują dźwięk przeciętnej jakości, drugie natomiast służą do tworzenia nagrań o standardzie spotykanym na płytach kompaktowych.

Nagrania możemy oczywiście odtwarzać, zmieniać dowolnie ich tempo, wstawiać do nich dodatkowe ścieżki; ale skąd wziąć te ostatnie? Na krążku znajduje się program DRUMatik. Oferuje on 20 przykładowych nagrań, na których możemy dowolnie eksperymentować oraz utworzyć 20 własnych próbek; złożymy z nich nasz własny utwór.

Kolejnym przydatnym narzędziem jest edytor dźwięku, czyli Audiomatik. Za jego pomocą możliwa jest edycja, nagrywanie, a także filtrowanie plików dźwiękowych w wybrany sposób, na przykład echo.

w skrócie
mamy to na chip-cd 7/98New Beat 2000
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; karta dźwiękowa; Windows 95; ok. 50 MB na dysku
plus przydatny edytor dźwięku
plus bogactwo próbek i efektów specjalnych
plus możliwość pracy na alternatywnych konsolach
plus przyjemna oprawa graficzna
Producent: Techland, Ostrów Wielkopolski,tel.: (0-62) 737 27 47, faks: 737 27 49,
e-mail: [email protected],
http://www.techlandsoft.com/
Cena: ok. 119 zł

Beat 2000 jest, mimo zapewnień autorów, przeznaczony głównie dla amatorów. Nie jest to raczej profesjonalne narzędzie do tworzenia muzyki jak na przykład sekwencery MIDI, ale program do zabawy w głównej mierze odtwórczej, co nie znaczy, że gorszej. Każdy, kto lubi bawić się brzmieniami i dźwiękami, będzie zadowolony z posiadania New Beat 2000.