Połowa notebooka

Pęd ku miniaturyzacji doprowadził do powstania komputerów przenośnych nazwanych notebookami. Później pojawiły się palmtopy – produkty o ograniczonej w stosunku do notebooków funkcjonalności, charakteryzujące się natomiast o wiele mniejszymi wymiarami i wagą. Nowy produkt firmy HP wydaje się stanowić pomost między wspomnianymi kategoriami.

Sercem HP 620 LX jest wydajny, wykonany w technologii RISC procesor Hitachi SH-3 pracujący z częstotliwością 75MHz. Jak w większości palmptopów system operacyjny wraz z aplikacjami umieszczono w dużej, wymiennej pamięci ROM o pojemności 10MB. Aplikacje nie zajmują pamięci RAM, której podstawowe 16MB (w testowanych wcześniej modelach maks. 8MB) rozszerzyć można za pomocą specjalnych modułów nawet do 46 MB!

HP 620LX jako pierwszy oferuje kolorowy dotykowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny FSTN o rozdzielczości równej połowie formatu VGA – 6405240 pikseli. Dzięki temu obraz jest w każdych warunkach o wiele czytelniejszy od oferowanego przez dotychczasowe ekrany monochromatyczne.

W zestawie znajduje się palmptop, zasilacz, rysik do obsługi ekranu dotykowego, uchwyt dokujący zawierający wyprowadzenia portu szeregowego oraz gniazda zasilania i kabel umożliwiający nawiązanie połączenia z komputerem stacjonarnym. Na uwagę zasługuje także bardzo bogaty zestaw oprogramowania.

Zastosowanie systemu Windows CE w wersji 2.0 zapewnia łatwy start wszystkim użytkownikom „stacjonarnych” Windows 95 i NT. W skład systemu wchodzą: Pocket Word (wraz z angielskim modułem sprawdzania pisowni), Pocket Excel, Pocket PowerPoint Viewer i Outlook. Zestaw ten dopełniają aplikacje komunikacyjne: poczta elektroniczna, Pocket Internet Explorer, oprogramowanie faksujące oraz terminal (TTY, VT100). Wbudowane oprogramowanie uzupełniają aplikacje PIM – terminarz, kontakty, zadania, kalkulator, Remote Networking – zdalny dostęp do serwerów i sieci, H/PC Explorer 2.0 – oprogramowanie służące do synchronizacji danych z systemami Windows 95/NT oraz panel kontrolny palmtopa.

Podczas wymiany danych z komputerem wykorzystywana jest technologia ActiveSync. Dzięki niej aktualizacja plików zawierających informacje np. o spotkaniach lub zadaniach do wykonania następuje automatycznie zaraz po uzyskaniu połączenia z komputerem stacjonarnym.

w skrócie
HP 620 LX
Procesor: Hitachi SH-3, 32 bity, RISC, 75 MHz
System op.: MS Windows CE 2.0
ROM: 10 MB (wymienialna)
RAM: 16 MB + 30 MB Flash
Wyświetlacz: kolorowy FSTN, 256 kolorów, 6405240 pikseli
Wejścia/wyjścia: porty RS 232 iIrDA na podczerwień – 115 kbps, gniazda PC Card typ 2 i CompactFlash, głośnik, mikrofon
Wymiary: 19,8×10,4×3,6 cm
Waga: 586 g
Baterie: 2xAA lub akumulator NiCd, CR2032 – podtrzymująca
plus duże możliwości rozbudowy
plus kolorowy wyświetlacz
plus bogate oprogramowanie
plus rozbudowane funkcje komunikacyjne
plus długi czas pracy akumulatorów
minus brak polskich liter
minus duża waga
minus bardzo wysoka cena
Producent: Hewlett-Packard, USA http://www.hp.com/
Dostarczył: Comline, Warszawa tel.: (0-22) 644 43 63, faks: 644 37 31
e-mail: [email protected],
http://www.comline.pl/
Cena: 5120 zł

Urządzenie dostarczono wraz z telefonem komórkowym oraz specjalnym modemem PCMCIA GSM. Wysyłanie i odbieranie faksów nie stanowiło większych problemów. Nieco gorzej wyglądała sytuacja z dostępem do Internetu i skrzynki pocztowej. Ze względu na stosunkowo małą prędkość połączenia (9600 bps) ściąganie bogatych w grafikę stron oraz listów zawierających załączniki trwa dość długo i jest bardzo kosztowne.

HP 620 LX jest ciekawą alternatywą dla nadal bardzo ciężkich i drogich notebooków. Ponad trzy godziny ciągłej pracy z wykorzystaniem opcji nagrywania i transmisji danych oraz prawie sześć godzin pracy ze standardowymi aplikacjami biurowymi znacznie przewyższa możliwości komputerów przenośnych. Zastosowanie specjalnego akumulatora o zwiększonej pojemności daje dwukrotne wydłużenie podanych czasów pracy.

Niestety, cena powyżej 5000 zł przekracza możliwości wielu potencjalnych nabywców.