Wirujący krążek

Pomimo dynamicznego rozwoju technologii DVD napędy CD-ROM jeszcze przez długi czas będą podstawowym elementem wyposażenia typowego komputera. Laboratorium CHIP-a przetestowało 19 najszybszych czytników CD o prędkościach od 32x do 36x.

Dawno już minęły czasy, gdy kupujący komputer zastanawiał się nad sensem wydawania dodatkowych pieniędzy na napęd CD-ROM. Niegdyś luksus, obecnie konieczność, czytnik płyt kompaktowych jest używany w każdej niemal dziedzinie. Poczynając od zastosowań edukacyjnych przez coraz doskonalsze i zarazem bardziej złożone gry komputerowe, aż po zapisane cyfrowo filmy i audycje dźwiękowe – CD-ROM wszędzie stał się podstawowym sposobem trwałego przechowywania informacji o dużej objętości. Dobrym przykładem są encyklopedie multimedialne oraz programy wspomagające proces nauki języków obcych. Wielkość baz danych wykorzystywanych przez takie aplikacje, jak również konieczność błyskawicznego dostępu do znajdujących się w nich informacji to tylko dwie z przyczyn, dla których ważna jest jak najwyższa sprawność urządzenia.

Info
Więcej informacji o napędach CD-ROM oraz technologiach zapisu płyt można znaleźć pod następującymi adresami:http://www.gi.alaska.edu/crc/cdrom/cdrom.html
http://www.tardis.ed.ac.uk/~psyche/cdda/
http://web.idirect.com/~frank/docs/drivers.html
http://www.fadden.com/cdrfaq/

Czytniki z roku na rok stają się coraz szybsze. Niektóre pod względem transferu prawie dorównują najszybszym twardym dyskom i oferują komfort pracy nieosiągalny jeszcze dla napędów DVD. Wyścig jednak się nie skończył i z każdą chwilą poprzeczka podnoszona jest coraz wyżej. Jak wyglądają zatem możliwości oferowane obecnie przez najszybsze napędy CD-ROM?