Wrzuć piątkę

Krótki test serwera faksowego, przeznaczonego do prac w środowisku systemu NetWare

Wrzuć piątkę i wciśnij gaz” – w ten sposób firma Tobit zachęca do używania swojego produktu – FaxWare 5. Jest on kolejną wersją bardzo popularnego programu Tobit FaxWare. Aplikacja służy do obsługi wysyłania i odbierania faksów w systemie Novell NetWare.

Instalacja programu jest bardzo prosta. Po uruchomieniu z dowolnego komputera pracującego w sieci programu instalacyjnego na dysku sieciowym SYS zostaje stworzony katalog DAVID, gdzie przechowywane są pliki aplikacji. W celu skonfigurowania FaxWare 5 należy użyć konsoli systemowej Net-Ware bądź programu Rconsole uruchomionego na stacji roboczej.

FaxWare 5 współpracuje z modemami analogowymi (Class 2, Gmma-LINK, Analog Ferrari Faxboard), modemami cyfrowymi ISDN oraz radiomodemami GSM. Program może obsługiwać 256 urządzeń. Aby dodać np. port do obsługi poczty elektronicznej przez modem ISDN lub linię dzierżawioną, należy wykupić dodatkową licencję.

Faksy przygotowujemy za pomocą edytora programu David Clientdavid client

FaxWare może zostać zainstalowany w kilku wariantach: Beginner, Advanced i Expert. Pierwsza opcja polecana jest użytkownikom początkującym i tym, którzy korzystali z wcześniejszej wersji programu. Podczas jego instalacji dokonujemy wyboru języka interfejsu. Polska wersja pozostawia jednak wiele do życzenia. Większość komend nie jest przetłumaczona, a niektóre przełożono błędnie, np. „user” to według tłumacza „użytkownikałd”. Korzystając z rodzimej wersji językowej nie można również wywołać okna Pomocy. Ciekawostką jest to, że wersję języka aplikacji da się zmienić „w locie”, podczas jej działania.

Okno klienta programu podzielone jest na dwie części. Z lewej strony wyświetlana jest lista dostępnych katalogów (faksy wysłane, przychodzące, lista zleceń, archiwa). Gdy wybierzemy dowolny z nich, w drugiej części okna rozwija się lista ukazująca zawartość katalogu. Używając opcji Create Archive, stworzymy własne archiwum, w którym przechowywane będą dokumenty. Administrator systemu może nadać uprawnienia związane z archiwami publicznymi różnym grupom użytkowników, określając komu i w jakim stopniu wolno z nich korzystać (tzn. zapisywać, odczytywać i modyfikować dokumenty).

zdalny routingAdministrator może określić zasady routingu faksów przychodzących

Przygotowanie wiadomości może odbywać się na kilka sposobów – przy wykorzystaniu wbudowanego edytora bądź drukując dowolny dokument na drukarce FAXWARE, która zostaje dodana do systemu podczas instalacji klienta. Dołączono również makra do Worda i Excela, umieszczające na pasku zadań tych programów przyciski związane z wysyłaniem faksów.

FaxWare 5 to także serwer poczty elektronicznej. By wysyłać listy przez Internet, należy zainstalować dodatkowy port obsługiwany przez moduł Postman. W celu skontaktowania się z innym użytkownikiem systemu wystarczy w polu To: wpisać nazwę adresata. W ten sposób można przesyłać nie tylko dane tekstowe w formacie ASCII, ale także dowolne zbiory w postaci załączników.

Bardzo przydatnym narzędziem wbudowanym w pakiet jest książka adresowa. Wszystkie dane adresowe przechowywane są w postaci tzw. Virtual Business Card (wirtualne karty biznesowe). Forma taka jest bardzo wygodna – pozwala łatwo modyfikować i wprowadzać nowe dane.

w skrócie
mamy to na chip-cd 7/98Tobit Fax-Ware 5
Wymagania: PC 486, 8 MB RAM, 50 MB na dysku (Novell NetWare 3.xx); PC Pentium, 12 MB RAM, ok. 50 MB na dysku (Novell NetWare 4.xx); PC Pentium,48 MB RAM, ok. 100 MB na dysku (Windows NT 4.0) – serwer; PC 386, 2 MB RAM, karta graficzna VGA, ok. 2 MB na dysku (DOS 5.0); PC 386, 4 MB RAM, ok. 5 MB na dysku (Windows 3.1x); PC 486, 6 MB RAM, ok. 5 MB na dysku (Windows 95); PC Pentium, 32 MB RAM, ok. 5 MB na dysku (Windows NT) – klient
plusduża funkcjonalność
plusłatwość obsługi i konfiguracji
plusmożliwość obsługi wielu standardów modemów
minusbardzo zła jakość polskiego tłumaczenia
minusniestabilna praca w starszej wersji systemu Novell NetWare
Producent: Tobit, Niemcy, http://www.tobit.com/
Dostarczył: WIP, Legnica, tel.: (0-76) 52 33 00, faks: 52 32 00,
e-mail: [email protected],
http://www.troja.com/wip/
Cena: ok. 700 zł

Dzięki rozbudowanym opcjom routingu (rozdzielania) faksy mogą trafiać bezpośrednio „na biurko” odbiorcy. Administrator określa, kto odbiera faksy przychodzące. Ich rozdział może być określony poprzez numer nadawcy lub linii tekstu. Każdy użytkownik – jeśli zechce – również sam decyduje, do kogo mają być przesyłane dokumenty z jego archiwów. Pracownik firmy może więc np. na czas swojej nieobecności „podrzucić” wszystkie przychodzące do niego dokumenty innej osobie bądź na określony numer faksu.

FaxWare 5 robi dobre wrażenie – pakiet jest niedrogi i spełnia swoje zadania; został także znacznie poprawiony w stosunku do poprzedniej wersji.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.