WWW dla leniwych

Po opanowaniu podstaw graficzny edytor HTML i menedżer witryn Frontpage 98 okazuje się prostym i wygodnym narzędziem do publikowania ofert internetowych. Mimo iż nie zastąpi znajomości HTML-a, znacznie usprawnia tworzenie stron WWW.

Projektowanie i publikowanie stron WWW było dotychczas uważane za zadanie dla zaawansowanych użytkowników – wykorzystywane do tego celu programy wymagały gruntownej znajomości HTML-a oraz pozostałych technik internetowych. Sytuacja zmieniła się diametralnie w momencie pojawienia się graficznych edytorów stron WWW, takich jak NetObjects Fusion czy Frontpage 98 firmy Microsoft. To drugie, coraz bardziej popularne narzędzie posiada graficzny interfejs użytkownika i umożliwia przygotowywanie stron HTML w podobny sposób jak przy użyciu nowoczesnego edytora tekstu. Cały pakiet programowy składa się z kilku części:

right.gif (119 bytes)Frontpage Explorer: Służy do projektowania i zarządzania całymi witrynami WWW. Organizuje strukturę odpowiednich plików i folderów, importuje już istniejące strony WWW oraz udostępnia standardowe elementy projektowe (Designs). Frontpage nadzoruje również odnośniki i zarządza prawami dostępu.

right.gif (119 bytes)Frontpage Editor: Edytor ten umożliwia przetwarzanie pojedynczych stron WWW. Za jego pomocą możemy wstawiać teksty, zdjęcia, tabele, pola formularzy i inne elementy HTML. Projektowana w obszarze roboczym strona wygląda niemal identycznie, jak wyświetlona przy użyciu przeglądarki WWW.

right.gif (119 bytes)Image Composer: Służy do przetwarzania obrazu i dodawania różnych efektów specjalnych. Program poza tym zawiera moduł animatora plików gif, umożliwiający tworzenie z pojedynczych zdjęć niewielkich animacji.

right.gif (119 bytes)Server Extensions: Grupa programów przeznaczonych do zainstalowania na serwerze WWW, który będzie udostępniał nasze strony. Rozszerzenia te ułatwiają publikowanie i zarządzanie poszczególnymi stronami. Odpowiednią dokumentację (Server Extensions Resource Kit) znajdziemy na CD-ROM-ie w katalogu SERK. W celu jej otwarcia należy wybrać dokument HOME.HTM .

Info
Oprogramowanie pakietu Frontpage:
http://www.microsoft.com/frontpage/

Nowe projekty i szablony:
http://www.microsoft.com/frontpage/resources/ttpack.htm

Grupy dyskusyjne:
#
#98
#.client
#98.eval

Przykładowa witryna utworzona za pomocą szablonu Expedition programu Frontpage:
http://www.arctic.com/

right.gif (119 bytes)Software Development Kit: Kolejne informacje dla projektantów, dotyczące m.in. CGI oraz kreatorów. Dokumentację tę można znaleźć w katalogu SDK .