Z klocków budowane

Przetwarzanie dużych ilości danych jest tym, co komputery lubią najbardziej. Kolosalne tablice, miliony rekordów, relacje – wszystko to z jednej strony umożliwia uzyskanie informacji z różnych źródeł, z drugiej jednak powoduje, że stworzenie i zarządzanie danymi staje się coraz trudniejsze. Firma Inprise (dawniej Borland) daje nam do ręki narzędzie, które pozwoli zbudować odpowiednią do naszych (lub klienta) wymagań bazę danych.

Visual dBASE Professional 7 jest pakietem do budowania 32-bitowych aplikacji. Składa się z kilku programów, które tworzą warsztat dBASE-owego majsterkowicza – Project Explorer zarządza całą konstruowaną aplikacją, Report Designer generuje raporty, Form Designer pomoże skomponować odpowiedni formularz. Za pomocą Source Editora można przejrzeć i poprawić kod źródłowy, a SQL Designer utworzy nawet skomplikowane zapytania.

Budowa aplikacji jest prosta dzięki przejrzystemu układowi okien aplikacja z klocków

Zastosowanie nowych te-chnologii umożliwia korzystanie z różnych źródeł danych i łatwe konstruowanie aplikacji. W trakcie instalacji pakietu system wzbogaca BDE – Borland Database Engine, pozwalający na wykorzystanie w aplikacjach zarówno nowego formatu DBF7, jak i baz danych zbudowanych na kanwie Paradoxa czy Accessa. Dzięki edytorowi formularzy dostępne są kontrolki ActiveX.

Budowanie bazy danych nie stanowi trudności nawet dla kogoś, kto nie jest fachowcem. Tworzenie raportów, naklejek, kopert i formularzy nie nastręcza kłopotów – przypomina użycie podobnych modułów z innych „wizualnych” pakietów, choć np. formatowanie tekstów z polskimi „ogonkami” bywa kłopotliwe. Osoby przyzwyczajone do tradycyjnego programowania mogą napisać aplikację – pakiet pozwala na podgląd kodu źródłowego, poprawienie go czy nawet „ręczne” dopisywanie fragmentów programu.

Większość elementów aplikacji można łatwo dodać, wybierając polecenie z menu lub klikając odpowiedni przycisk na pasku narzędzi. Jednak niektóre etapy „konstrukcyjne” nastręczają kłopotów – np. tworzenie relacji między bazami.

Pakiet, choć przeznaczony głównie dla speców od przetwarzania dużych ilości informacji, może posłużyć nawet osobom, które mają niewielkie doświadczenie w konstruowaniu baz danych. Załączona instrukcja umożliwia tworzenie aplikacji każdemu, kto odróżnia rekordy w bazie danych od rekordów w Księdze Guinnessa. Podręcznik dołączony do pakietu opisuje interfejs oraz zawiera wprowadzenie do teorii baz danych. Spis funkcji oraz poleceń języka dBASE dostępny jest w systemie pomocy pakietu.

w skrócie
Borland Visual dBASE Professional 7
Wymagania: PC 486; 12 MB RAM; Windows 95/NT; ok. 30 MB na dysku
plus przejrzysta budowa
plus dobra instrukcja
plus łatwa budowa raportów, formularzy i baz danych
plus rozszerzony, nowy format pliku
minus komplikacja niektórych czynności
minus kłopoty z obsługą polskich czcionek
Producent: Inprise, USA, http://www.inprise.com/
Dostarczył: BSC, Warszawa, tel.: (0-22) 637 63 65, faks: 31 94 84,
e-mail: [email protected],
http://www.bsccom.pl/
Cena: ok. 1700 zł

Visual dBASE Professional 7 można z całą pewnością polecić wszystkim autorom baz danych – jego zaawansowane funkcje pozwolą na pisanie nawet skomplikowanych aplikacji, a prostota interfejsu i niezła instrukcja obsługi umożliwią amatorom budowanie coraz lepszych i złożonych baz danych.