Zupa i inni

Są wydarzenia, które chciałoby się ocalić w pamięci, przeżyć jeszcze raz. Dla miłośników sztuki współczesnej takim wydarzeniem była z pewnością retrospektywna wystawa dzieł Andy Warhola. Od marca w Muzeum Narodowym w Warszawie, a od połowy maja do końca czerwca br. w Krakowie mogliśmy oglądać dzieła tego wszechstronnego artysty. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji JosQ Mugrabiego. Jest to drugi co do wielkości zestaw prac Warhola; największy zbiór dzieł znajduje się w posiadaniu Fundacji Sztuk Wizualnych im. Andy Warhola.

Żyjemy w czasach spełniania najbardziej szalonych marzeń! Dzięki Young Digital Poland możemy zatrzymać czas. Gdańska firma przygotowała płytę, którą można potraktować jako cyfrową wersję katalogu wystawy, ale nie tylko. Wprawdzie krążek jest ściśle związany ze wspomnianą ekspozycją Muzeum Narodowego, jednak poza zbiorem prac elektroniczna publikacja zawiera wiele innych ciekawostek oraz omówień krytycznych twórczości Andy Warhola.

Szata graficzna stanowi wysmakowaną oprawę niezwykłych prac Warhola wspaniała szata graficzna

Na ekranie roboczym pobrzękują puszki najsławniejszej na świecie zupy Campbell. Każda z nich to ikona zapraszająca do zwiedzenia wirtualnej wystawy albo zapoznania się z biografią Warhola bądź też wysłuchania i przeczytania omówień twórczości i życia niezwykłego artysty.

Jego szczegółowa biografia podzielona została na kolejne lata z pominięciem krótkiego okresu wczesnego dzieciństwa, w którym to czasie nie miały miejsca żadne istotne dla rozwoju twórcy zdarzenia. Na wysmakowanym graficznie tle możemy obok informacji tekstowych podziwiać fotografie prac artysty oraz zdjęcia jego samego. Szkoda tylko, że nie ma możliwości oglądania w powiększeniu zdjęć przedstawiających samego artystę. Poza tym biografia jest świetnie opracowana, ale… tylko do 1976 roku. Od tego momentu autorzy skupili się głównie na tytułach kolejnych prac i wystaw, komentarz na temat twórcy i jego życia jest szczątkowy. Szkoda, bo Warhol, jak przystało na wybrańca bogów, życie miał ciekawe.

Dość interesująco została omówiona twórczość artysty, a teksty oraz sekwencje wideo odnajdziemy, klikając na ikonę Inni o nim. Głos zabierają „specjaliści od piękna”, krytycy i historycy sztuki m.in. Piotr Rypson, Anna Rottenberg, Monika Małkowska oraz Andrzej Wajda. Fragmenty wideo i teksty w formie krótkich esejów czy felietonów są równie interesujące i warte wnikliwego przeczytania. Szczególnie ciekawa dla przeciętnego odbiorcy, zajmującego się sztuką jedynie amatorsko, jest wypowiedź znanej czytelnikom działu kultury Rzeczpospolitej M. Małkowskiej. Obok anegdotycznych opowiastek o życiu artysty znajdziemy tutaj wartą uwagi analizę twórczości.

dla każdego coś miłego Bogactwo kolekcji dzieł znajdujących się na płycie zadowoli chyba każdego

Głównym atutem płyty są jednak przede wszystkim prace Andy Warhola – dostępne z każdego miejsca płyty. Bez znaczenia, czy oglądamy katalog, czy indeks ikon lub alfabetyczny, czy znajdujemy się na wirtualnej wycieczce po wystawie, czy wreszcie czytamy biografię, zawsze możemy „przystanąć” przy wybranym obiekcie i obejrzeć go, optymalizując jego wymiar, analizując w powiększeniu fragment po fragmencie. A jest co podziwiać! Prawie 250 eksponatów, w tym słynne serigrafie Marilyn Monroe, Mao, portrety Jaggera, Jackie Kennedy, puszki zupy Campbell, Coca-Coli i mnóstwo innych. Prace można podzielić na trzy grupy: wczesne rysunki pochodzące z lat 50. związane często z designem wystawowym czy modą (Warhol w tym czasie współpracował z dużymi domami towarowymi, z ilustrowanymi magazynami dla kobiet, pracował także dla Tiffany’ego), malarstwo, grafika i przedmioty z lat 1960-1986 oraz odrębna seria tzw. „Obrazów dla dzieci”.

Doskonała oprawa graficzna dodaje uroku i przyjemności w obcowaniu z dziełami twórcy pop-artu. Wszystkie prace opatrzono metryczkami zawierającymi tytuł, datę powstania dzieła oraz notkę na temat techniki wykonania danej pracy.

w skrócie
Andy Warhol Legenda XX wieku
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486/66, 8 MB RAM, karta graficzna 640x 480, napęd CD-ROMx4, Windows 3.1x lub Windows 95, 8 MB na dysku
plus wysmakowany i przyjazny interfejs
plus interesująca aranżacja płyty
plus bogata kolekcja prac
plus ciekawe opracowanie krytyczne
Producent: Young Digital Poland, Gdańsk, tel.: (0-58) 554 45 54 faks: 552 66 85
e-mail: [email protected],
http://www.ydp.com.pl/
Cena: 99 zł

Krążek firmy Young Digital Poland jest pierwszą w Polsce i na świecie publikacją multimedialną poświęconą Warholowi. Pomysł wzbogacenia wydarzenia artystycznego wydawnictwem tego typu jest świetny i godny naśladowania, a co najważniejsze jest to naprawdę dobra płyta.