Czarna robota

Drukarki laserowe są idealne w zastosowaniach biurowych. Przemawia za nimi duża wydajność i stosunkowo niski koszt eksploatacji. Szerokie spektrum dostępnych produktów zachęca do dokładnego zapoznania się z oferowanymi przez nie możliwościami.

Drukarka jest niemal podstawowym elementem wyposażenia stanowiska komputerowego. W zależności od przewidywanych zastosowań konstrukcje urządzeń drukujących wykorzystują różne technologie. Tam, gdzie krytyczne znaczenie ma forma opracowywanych dokumentów, szczególnie istotna jest możliwość użycia kolorów. W zastosowaniach domowych największą popularnością cieszą się drukarki atramentowe, które, choć niespecjalnie szybkie, umożliwiają wykorzystanie pełnej palety barw. W przypadku zadań wymagających dużej szybkości znacznie częściej spotyka się drukarki laserowe (lub diodowe). Zakup takiego urządzenia jest kosztowniejszą inwestycją, zapewnia jednak większy komfort pracy i niższe koszty eksploatacji – zwłaszcza w sytuacji, gdy z drukarki korzystać będzie większa liczba użytkowników.

W grupie drukarek laserowych, podobnie jak wśród samochodów wyższej klasy, górny limit ceny praktycznie nie istnieje. Wielofunkcyjne, sieciowe kombajny wyposażone w liczne podajniki, odbiorniki, zszywarki i interfejsy bez trudu przekraczają pułap 10 000 złotych. Zdecydowaliśmy jednak skupić się na modelach dostępnych nawet dla niewielkich, kilkuosobowych firm. Przetestowano zatem 18 czarno-białych drukarek, których cena brutto nie przekracza kwoty 4500 złotych.

Info
Więcej informacji o drukarkach oraz technologiach druku można znaleźć pod następującymi adresami:
http://www.adobe.com/prodindex/printgear/
http://www.fan.net.au/~stuarte/page3.html
http://www.dungeon.com/~poota/lpbook/00-toc.html
http://www.toners.com/htm/how.htmmamy to na chip-cd 8/98Zestaw sterowników do części testowanych urządzeń znajduje się również na dołączonym CD-ROM-ie (opcja CHIP-offline | Hardware | Drukarki).

W konstrukcji większości z nich wykorzystano „klasyczną” technikę druku laserowego, polegającą na polaryzowaniu światłoczułego bębna za pomocą promienia lasera. Jedynie w drukarkach OKI zastosowano inne rozwiązanie – w miejsce lasera oraz układu zwierciadeł i soczewek zainstalowano nieruchomą listwę zawierającą 2560 diod. Każda z nich odpowiada za jedną kolumnę wydruku przygotowywanego w poziomej rozdzielczości 300 dpi. Zmniejszono w ten sposób liczbę ruchomych elementów, co według producenta ma zapewnić znacznie dłuższy okres użytkowania i większą sprawność całego mechanizmu.