Dyski bez talerzy

Użytkownicy palmtopów stają przed trudnym wyborem wygodnego sposobu przechowywania i wymiany danych z komputerami stacjonarnymi. Wymienne dyski twarde zazwyczaj okazują się mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, a transmisja przez port szeregowy – zbyt wolna. Odpowiedzią na tego rodzaju bolączki może stać się seria urządzeń amerykańskiej firmy SanDisk – potentata na rynku pamięci typu flash.

Karta pamięci Compact Flash (CF), o pojemności od 2 do 48 MB, to podstawowy element tej serii. Po podłączeniu do portu CF lub – przez adapter – do gniazda PCMCIA komunikuje się ona z komputerem, bazując na protokole PC Card ATA, opracowanym dla mobilnych dysków PCMCIA i sygnałowo zgodnym ze standardem IDE. Zaletą takiego rozwiązania jest zachowanie kompatybilności z już istniejącymi kontrolerami ATA oraz uniknięcie stosowania specjalistycznego oprogramowania sterującego w rodzaju FFS (Flash File System) czy FTL (Flash Translation Layer). Windows 98 automatycznie wykrył i zainstalował kartę CF włożoną do gniazda PC Card Type 2. Następnie, po sformatowaniu i utworzeniu systemu pliku FAT, karta gotowa była do pracy w charakterze dysku wymiennego.

Standard CompactFlash znajduje uznanie w oczach producentów cyfrowych aparatów fotograficznych. Większość nowych modeli kamer ma standardowo zamontowany port CF (np. Casio QV-700, CHIP 5/98, s. 82) czy opisywany obok Mustek VDC200P). I nic w tym dziwnego, skoro w instalowanych wewnętrznie 2 lub 4 MB można zmieścić od 20 do 100 zdjęć zapisywanych w plikach w formacie JPEG, a na zewnętrzną kartę 32 MB „wchodzi” nawet do 800 obrazków w niskiej rozdzielczości.

w skrócie
CompactFlash
Model: SDCFB-8
Pojemność: 8 MB
Wymiary: 42,8 x 36,4 x 3,3 mm
Dopuszczalny zakres temperatur w czasie pracy: 0oC – 60oC
Interfejs: zgodny z IDE/ATA, adapter dla PC Card Type 2
Gwarancja: 1 rok
plus wysoka funkcjonalność
plus duża wytrzymałość
plus niewielkie wymiary
minus wysoka cena
Cena: 810 zł
ImageMate
Model: SDDR-01
Standard: CompactFlash 2 – 48 MB
Interfejs: port równoległy LPT
Zasilanie: gniazdo DIN lub PS/2
Oprogramowanie: sterowniki dla Windows 95
Gwarancja: 1 rok
plus szybkość transmisji EPP
minus tylko dla Windows 95
Cena: 595 zł
Producent: SanDisk, USA http://www.sandisk.com/
Dostarczył: Computer Systems for Industry, Kraków tel./faks: (0-12) 637 13 55
e-mail: [email protected]

Duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, mały pobór mocy oraz szeroki zakres temperatur, w których CF może bezpiecznie pracować, a także niewielkie wymiary karty to istotne zalety technologii CompactFlash. Dla wymagających użytkowników przeznaczona jest jeszcze bardziej wytrzymała wersja „industrial”. Atrakcyjna jest również prędkość transmisji przez port PC Card wynosząca, jak informuje producent, maksymalnie od 4 do 6 MB/s w trybie burst. Nie zachęcająca pozostaje jedynie cena kart CF – ok. 100 zł za 1 MB pamięci to niezbyt zachęcająca propozycja, pomimo oczywistych zalet standardu.

wyniki testu
Szybkość transmisji [KB/s]
SPP / ECP 36
EPP 190

Dla właścicieli komputerów PC, nie wyposażonych w gniazdo PC Card lub CF, interesujący okaże się skonstruowany przez firmę SanDisk czytnik ImageMate. Podłączany przez port drukarki typu SPP, ECP lub EPP, pobiera on zasilanie z gniazda klawiatury bądź myszki PS/2. Dostarczone sterowniki przygotowują urządzenie do pracy w środowisku Windows 95. Po włożeniu karty CF do czytnika zachowuje się ona podobnie jak w momencie podłączenia bezpośrednio przez PC Card. Z oczywistych względów spada prędkość transferu, która jednak i tak pozostaje większa niż w przypadku transmisji szeregowej.