Hity z satelity

Amerykańska firma NetSat Express jest producentem karty DirecPC przyspieszającej dostęp do Internetu. Urządzenie umożliwia ściąganie informacji z prędkością do 400 Kb/s, czyli kilkunastokrotnie wyższą od połączenia modemowego. Do poprawnego działania karty wymagany jest dostęp do Internetu (np. przez modem), do wysłania pakietów TCP/IP, antena satelitarna oraz oprogramowanie współpracujące z Windows 95, NT lub Linuxem. W przypadku Windows 95 pakiety (żądania pobrania zpliku lub strony WWW) do Sieci wysyłane są za pomocą modemu. Dane z Internetu drogą satelitarną trafiają do anteny, a dalej do karty DirecPC zainstalowanej w jednym ze slotów PCI komputera. System daje dostęp do wszystkich usług internetowych, takich jak WWW, IRC czy FTP.

Dodatkowym atutem jest możliwość uruchomienia usług DirecPC w sieciach lokalnych. W tym przypadku karta jest podłączona do serwera, który wysyła na zewnątrz żądania pobrania danych odebrane od podlegających mu stacji roboczych. Po nadejściu odpowiedzi rozsyła on odpowiednie pliki do użytkowników intranetu.

Jedna antena i karta DirecPC może być wykorzystana w sieciach lokalnych składających się z 50 komputerów. Specjalny moduł pozwala także na podłączenie kilku maszyn z osobnymi kartami do jednej anteny satelitarnej.

Dla firm przesyłających bardzo duże ilości informacji do odległych oddziałów ciekawą alternatywą może okazać się usługa pod nazwą Delivery Package. Oczywistością jest, że przesłanie wielu megabajtów do kilkunastu miejsc za pomocą modemu trwałoby kilka dni. Jak uporać się z tym w kwadrans? Wystarczy wysłać dane za pomocą FTP do Network Operations Center, skąd zostaną one przekazane za pośrednictwem satelity Eutelsat z prędkością 3 Mb/s do wszystkich placówek firmy, w których zainstalowano system DirecPC.

w skrócie
NE DirecPC
Minimalne wymagania: PC 486, 8 MB RAM, 50 MB na dysku, modem
Maks. transfer: 400 Kbit/s
Złącza: SAT
Oprogramowanie: Turbo Internet
Gwarancja: 1 rok
plus bardzo szybki dostęp do Internetu
plus możliwość wykorzystania karty w sieciach lokalnych
minus skomplikowana instalacja
minus wysoka cena
Producent: NetSat Express, USA, http://www.netsatx.net/
Dostarczył: Internet dla Szkół, Warszawa, tel.: (0-22) 668 58 07, faks: 668 58 10,
e-mail: [email protected],
http://www.ids.pl/
Cena: 4999zł

Testy przeprowadzone w laboratorium wykazały kilkunastokrotny wzrost prędkości transmisji danych w porównaniu z pracą z modemem lub innymi alternatywnymi rozwiązaniami. Z losowo wybranych serwerów położonych na terenie USA transfer danych był od trzech do dziesięciu razy szybszy niż przy tradycyjnym połączeniu. Choć założona przez producenta przepustowość urządzenia wynosi 400 Kb/s, to w laboratorium udało się uzyskać transfer rzędu 62 KB/s. Miało to miejsce przy pobieraniu pliku z serwera znajdującego się wNiemczech, a przyczyną osiąnięcia takiego wyniku jest fakt, że stacja nadawcza znajduje się właśnie na terenie kraju naszych zachodnich sąsiadów. Według producenta szybkość transmisji mogą pogorszyć jedynie bardzo złe warunki atmosferyczne.

Poważnym ograniczeniem jest cena urządzenia oraz wysokie opłaty związane z jego eksploatacją. Koszty naliczane są nie za czas korzystania z Internetu, a za liczbę przesłanych megabajtów. Na zakup karty i jej zainstalowanie trzeba przeznaczyć około6 tys. złotych. Podstawowy abonament miesięczny, w którym przewidziano pobranie z Sieci 100 MB, kosztuje 79 dolarów. Za kwotę 1250 USD otrzymuje się nielimitowany dostęp do Internetu, jednak tylko z prędkością 200 Kb/s. Na tak duży wydatek będą mogły pozwolić sobie tylko firmy, których profil działalności wymaga szybkiego dostępu do informacji i komunikacji z innymi oddziałami rozsianymi na dużym obszarze lub dostawcy usług internetowych pragnący ominąć „korki” panujące na międzynarodowych łączach internetowych.