Magia wirujęcego bębna

Na całym świecie drukarki laserowe tworzą codziennie miliony nowych stron, wyróżniających się wśród innych wydruków doskonałą czernią i ostrością liter. Coraz częściej urządzenia te generują również strony mieniące się całą gamą najróżniejszych kolorów.

Te same oddziaływania elektrostatyczne, których niepożądane skutki obserwujemy w przypadku monitorów i telewizorów, umożliwiają w drukarkach laserowych nanoszenie tonera na papier. W pierwszym przypadku przyciągają one do ekranu kineskopu kurz, natomiast w drugim – dzięki odpowiednim procesom ładowania i rozładowywania – umożliwiają nanoszenie cząsteczek tonera na bęben drukarki oraz papier. Chociaż cała procedura drukowania może wydawać się dość prosta, to jednak kryje się za nią bardzo wyrafinowana technologia.

Drukarki laserowe należą do kategorii drukarek stronicowych. W przeciwieństwie do modeli atramentowych wydruk nie jest zatem wykonywany wiersz po wierszu. Przed rozpoczęciem drukowania drukarka laserowa wczytuje najpierw wszystkie dane dotyczące jednej strony, przetwarza je, a dopiero następnie drukuje stronę. Cały proces drukowania można podzielić na pięć etapów.