One man office

Czasami na ulicach naszych miast spotkać można ciekawe zjawisko: grajka obsługującego jednocześnie perkusję, gitarę, organki i kilka innych muzycznych instrumentów. Przypisywane mu często określenie „one man band” doskonale charakteryzuje stanowisko pracy takiego człowieka, posiadającego na podorędziu całą orkiestrę. Nokia Communicator 9000i to niebanalny telefon komórkowy, dzięki któremu wszędzie, również na ulicy, możemy dysponować kompletnie wyposażonym minibiurem. Urządzenie będące, jak zaznacza producent, uniwersalnym narzędziem komunikacyjnym łączy funkcje zwykłego cyfrowego telefonu i palmtopa. Zamknięte – przypomina wyglądem normalną, choć pokaźnych rozmiarów „komórkę”, otwarte – równie niecienkiego palmtopa, w którego obudowie ukryto procesor Intel 386, 8 MB pamięci RAM, wyświetlacz LCD oraz klawiaturę. Zamknięte – używamy jak zwykłego telefonu komórkowego, otwarte pełni między innymi rolę faksu, pozwala nadawać i odbierać wiadomości SMS i pocztę elektroniczną oraz buszować po Internecie (stąd litera „i” w nazwie). Na dodatek może jednocześnie pracować w roli głośno mówiącego telefonu. By wykręcić numer i rozmawiać, nie musimy go więc zamykać.

Komputerek Communicatora pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego GEOS 3.0. Lista oferowanych aplikacji jest tu równie imponująca, jak w przypadku palmtopów wyposażonych w Windows CE. Oprócz programów wspomagających opisane wcześniej funkcje użytkownik ma do dyspozycji elektroniczny kalendarz, książkę adresową, edytor z prostymi opcjami formatowania tekstu, kalkulator oraz konwerter jednostek miar i walut. Wszystkie programy współpracują i są ze sobą zgodne. Oznacza to możliwość wymiany danych między aplikacjami i np. wysłania dokumentu tekstowego do adresatów umieszczonych w bazie danych. Dostęp do programów ułatwiają klawisze funkcyjne zgrupowane tuż pod ekranem LCD, a poruszanie wśród opcji i po dokumentach – kursory oraz dodatkowe przyciski położone przy ekranie i na klawiaturze.

Duże możliwości konfiguracyjne, w tym tworzenia własnych skryptów logujących (konieczne w przypadku podłączenia przez serwery TP S.A.), pozwalają nawiązać połączenie z dowolnym lokalnym dostawcą usług internetowych.

w skrócie
Nokia Communicator 9000i
Procesor: Intel 386/24 MHz
Pamięć: 8 MB (4 MB- system, 2 MB- programy, 2 MB – dane)
System operacyjny: GEOS 3.0
Wyświetlacz LCD: zewnętrzny – podświetlany czarno-biały; wewnętrzny – stopnie szarości, 640×200
Waga: 397 g
Wymiary: 173x64x38 mm
Bateria: ładowanie – 2,5 h, czuwanie – 28-33 h, praca – 2,5-3,5 h
Gwarancja: 1 rok
plus wielofunkcyjność
plus komunikacja z pecetem
minus duże wymiary i waga
minus brak arkusza kalkulacyjnego
Producent: Nokia, Finlandia http://www.nokia.com/
Dostarczył: Nokia Poland, Warszawa, tel.: (0-22) 821 82 10, faks: 821 82 20 http://www.nokia.com.pl/
Cena: ok. 4500 zł

W ramach dostępu do sieci globalnej przez łącza GSM urządzenie oferuje prostą przeglądarkę WWW (z ograniczonymi, acz działającymi funkcjami podglądu grafiki), wymianę poczty elektronicznej (zgodnie ze standardami SMTP, IMAP4, POP3 i MIME1), a nawet takie usługi, jak telnet czy terminal. Lokalnie możemy łączyć się z komputerami lub drukarkami, wykorzystując port do komunikacji na podczerwień lub kabelek szeregowy. Oprócz drukowania mamy oczywiście możliwość składowania i importu dowolnych danych z peceta. Na dodatek Communicator może pełnić rolę zdalnego modemu GSM. Wystarczy odpowiednio skonfigurować peceta wyposażonego w złącze do komunikacji na podczerwień, by uzyskć dostęp do sieci GSM, a za jej pośrednictwem np. do Internetu.

Nokia Communicator 9000i przyda się z pewnością wszystkim potrzebującym wymieniać duże ilości danych z dowolnego miejsca. Względnie krótki czas czuwania i nieco przydługi czas ładowania akumulatora zmusza jednak do wcześniejszego planowania tej ostatniej czynności lub podróżowania z zapasowymi bateriami.