Być, gdzie nas nie ma

Krótki test programu, dzięki któremu możemy zdalnie pracować na swoim komputerze

Jerzy Kebel

Co zrobić, gdy pracując w domu, potrzebujemy istotnych danych lub nie dysponujemy oprogramowaniem dostępnym w biurze? To proste: wystarczy dowolny komputer „zamienić” w ten, na którym nam naprawdę zależy. W osiągnięciu tego celu pomóc może nowy produkt firmy Compaq – Carbon Copy 32, dostępny w wersji 5.0. Program umożliwia uzyskanie pełnej kontroli nad zdalnym komputerem; potrafi również doskonale zarządzać drukarkami, Schowkami i plikami.

Do komunikacji da się wykorzystać porty szeregowe i równoległe, kartę sieciową i kartę Dial-Up. Carbon Copy obsługuje protokoły sieciowe IPX/SPX, TCP/IP; udostępnia także usługi ISDN. Możemy również określić restrykcje logowania oraz profile dla użytkowników łączących się z komputerem-hostem. Program może pracować w trybie oczekiwania na połączenie, wyszukiwania dostępnych w danej chwili zdalnych komputerów lub w obydwu tych trybach jednocześnie. Nawiązanie połączenia odbywa się po wybraniu w książce adresowej jednej ze stacji bądź też wyselekcjonowaniu pozycji na liście aktualnie dostępnych komputerów.

Każdą usługę oferowaną przez CC 32 można wywołać, naciskając odpowiedni przycisk w oknie programu wystarczy nacisnąć

Po nawiązaniu połączenia z hostem zostają udostępnione następujące usługi: zdalne sterowanie, transfer plików, przejęcie kontroli nad drukarkami i Schowkiem oraz Chat (rozmównica). Co istotne – wszystkie one mogą być uruchomione jednocześnie.

Usługa zdalnego sterowania udostępnia wszystkie dane i aplikacje umieszczone na hoście, z wyłączeniem prawa wykonywania operacji na kartotekach, do których dostęp dla określonego użytkownika został zablokowany. Oprócz katalogów zabezpieczeniu mogą podlegać: książka adresowa, profile i skrypty pakietu Carbon Copy. Istnieje możliwość zablokowania klawiatury i myszy podczas połączenia. W razie wystąpienia różnic pomiędzy trybami graficznymi komputera sterującego i sterowanego można przeskalować ekran zdalny do wymagań „nadzorcy”, z tym że zmiana rozdzielczości z wyższej na niższą np. z 1024×768 na 800×600, powoduje znaczne obniżenie jakości obrazu. Ograniczenia związane z medium i sposobem przekazywania informacji eliminują również możliwość zdalnego oglądania filmów i animacji.

rozbudowany eksplorerOkno transferu plików przypomina nieco rozbudowanego Eksploratora Windows

Usługa transferu plików, zgodnie z nazwą, zapewnia wymianę zbiorów i katalogów pomiędzy komputerami oraz zarządzanie plikami na lokalnych dyskach. Przejrzysty interfejs przypominający nieco rozbudowanego Eksploratora Windows pozwala na szybkie uporządkowanie kartotek. Program może porównywać pliki na połączonych komputerach i kopiować tylko te, które rzeczywiście się różnią. Potrafi też wybierać pliki spełniające zadane kryterium, np. zmodyfikowane w określonym dniu. Przy często wykonywanych powtarzalnych operacjach można utworzyć „autopilota” wykonującego konkretne zlecenia, np. codziennego kopiowania do archiwum tygodniowego raportu sprzedaży.

Rozmowa między osobami zasiadającymi przy pecetach może przybrać formę podobną do usługi znanej jako IRC albo – jeżeli sprzęt i łącza na to pozwolą – bezpośredniej pogawędki przy użyciu karty dźwiękowej i mikrofonu dostarczanego wraz z pakietem. Do istniejącej rozmowy mogą dołączać się inni użytkownicy aplikacji – w ten sposób stworzymy telekonferencję.

w skrócie
Carbon Copy 32 5.0
Wymagania: PC 386, 4 MB RAM (Windows 3.1x); PC 486, 8 MB RAM (Windows 95); PC 486, 16 MB RAM (Windows NT); modem; ok. 6 MB na dysku
plusmożliwość zestawienia wielu połączeń równocześnie
pluskonstruowanie profili
plusautomatyzacja transferu plików
plusdołączony mikrofon
plusróżnorodność metod komunikacji
plusdobra dokumentacja
minusdługi czas inicjalizacji pakietu
minusbrak polskiej wersji
Producent: Compaq, USA, http://www.compaq.com/
Dostarczył: Microcom, Warszawa, tel./faks: (0-22) 646 02 25, e-mail: [email protected], http://www.microcom.com.pl/
Cena: ok. 450 zł
Uaktualnienie: ok. 300 zł

Przechwytywanie drukarek pozwala wydrukować stronę utworzoną na komputerze sterującym na drukarce fizycznie podłączonej do hosta i odwrotnie. Podobnie jest w wypadku Schowków, które mogą być współdzielone po uaktywnieniu odpowiadającej za to usługi.

Carbon Copy może konkurować z podobnymi dostępnymi narzędziami. Dzięki dużym możliwościom konfiguracyjnym i łatwości obsługi aplikacja znajdzie wielu użytkowników. Czytelników, którzy chcieliby zapoznać się z możliwościami programu, informujemy, że na dołączonym do CHIP-a krążku została zamieszczona pełna wersja trzeciego wydania Carbon Copy 32 (z możliwością uaktualnienia do wersji 5.0).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.