… czyli woda z mózgu

Adam Chabiński

Zgrabne i estetyczne pudełko. Taka sama oprawa graficzna pakietu, którego nazwa znana jest prawie wszystkim z telewizyjnego turnieju prowadzonego przez Janusza Weissa. Jednak stare jak świat przysłowie mówi, że nie wszystko złoto, co się świeci.

Niestety, w odniesieniu do Miliarda w rozumie, oprogramowanego przez firmę Vulcan Media, porzekadło to okazuje się najczystszą z prawd.

Tak prezentuje się jedna z wielu wpadek pakietu Miliard w rozumie miliard z błędem

Do korzystania ze skądinąd ciekawie pomyślanego programu zniechęcają liczne, wręcz szkolne błędy aplikacji: 33 to liczba z przedziału (0,10), do kategorii medycyna zaliczono zdjęcie plaży w Międzyzdrojach, zamiast portretu Elżbiety II pojawia się napis ” plik 464.F24_Elżbieta II”. Po wybraniu opcji Teleturniej i wygraniu kilku rund ujrzeliśmy napis:

„Błąd gry Proste pytania dla dziedziny: Po 1945 roku Złe dane dla gry”.

Wypada jednak napomknąć o istocie programu, w którym wyszczególniono trzy części ( Zabawa, Teleturniej, Nauka ). W pierwszej z nich można określić jakby reprezentację graficzną zadań do rozwiązania (puzzle, dobieranie par, układanie klocków czy ćwiczenie pamięci). Drugą stanowi quiz z wielu dyscyplin zawartych w bazie pakietu, a trzecia przeznaczona jest do przyswajania wiedzy podzielonej na 20 „wybieralnych” kategorii (chemia, fizyka, literatura, teatr, sport etc.). Wyselekcjonowanie jednak danej grupy tematów czy ich graficznego obrazowania w ramach jednej opcji nie działa w obrębie dwóch pozostałych.

w skrócie
mamy to na chip-cd 10/98Miliard w rozumie
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486/120, 16 MB RAM, karta graficzna 800×600 256 kolorów, napęd CD-ROM 2x, Windows 9x/NT, ok. 10 MB na dysku
plus estetyczny interfejs
minus liczne błędy w aplikacji
minus ogólne niedopracowanie
Producent: Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, tel.: (0-22) 695 40 30, faks: 826 71 63 e-mail: [email protected]http://www.pwn.com.pl/
Cena: 97,60 zł

Aby grą mogła się cieszyć cała rodzina – jak głosi napis – wypadałoby również wprowadzić podział zawodników na kategorie wiekowe.

Na szczęście pojawił się już „patch” (pod adresem http://www.pol.pl/miliard/).