Kazimierz i okolice

Mira Horudko

Nietrudno zrobić program multimedialny, zrobić dobry program to sztuka nie lada. Do takiego wniosku można dojść, obserwując polskie produkty z tej dziedziny. Poza kilkoma chlubnymi wyjątkami, zalewa nas fala tandety, cierpimy na brak rzetelnej wiedzy, a sięgając po kolejny krążek CD, lekko drżą nam dłonie. Niestety, nie z radosnego podniecenia, lecz z obawy, że znów, zachwyceni ślicznym opakowaniem, daliśmy się zwieść niedouczonym naciągaczom.

     Zwiedzanie królewskiego Wawelu możemy zaplanować samodzielnie str 174 wawel.gif (31196 bytes)

Nie doznamy przykrego rozczarowania, wybierając się na wirtualną przechadzkę po grodzie Kraka. Firma Artibus i Studio Filmów Animowanych w Krakowie to autorzy cyfrowego przewodnika po jednym z najpiękniejszych polskich miast. Dostępny w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej, niemieckiej), starannie przygotowany merytorycznie i plastycznie, dobrze spełnia swoje zadanie. Aranżacja krążka, daleka od ekstrawagancji, jest prosta i przemyślana. Zwiedzać wirtualny Kraków możemy na różne sposoby – przechodząc przez kolejne pozycje znajdujące się w bardzo szczegółowym spisie treści, czytając elektroniczną książkę z aktywnymi odsyłaczami do poszczególnych obiektów lub, i to chyba najbardziej atrakcyjna forma „zwiedzania”, wybierając interesujące nas zabytki na planie miasta stylizowanym na starą rycinę.

dzielnica kazimierz Wspaniałe fotografie wiernie oddają niezwykły nastrój dzielnicy Kazimierz

Aby dokładnie zaznajomić się z zawartością tej płyty, musimy zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin lub tyleż długich, wolnych wieczorów, mamy bowiem do czynienia z bardzo obszernym wydawnictwem. Na wspomnianym planie miasta tylko nieliczne punkty są nieaktywne, każdy ruch myszką powoduje wyświetlenie na ekranie nazwy zabytku lub ciekawego miejsca, któremu warto przyjrzeć się uważniej. Korzystając z „zaproszenia”, możemy zobaczyć wspaniałe fotografie historycznych budynków oraz przeczytać ciekawe informacje na ich temat. Autorzy programu nie ograniczyli się do suchych faktów i nudnego przytaczania kolejnych dat. Miłośnicy dawnej stolicy naszego kraju, a jest ich z pewnością niemało, odnajdą na płycie wiele ciekawostek dotyczących tego miasta. Kto z nas wie, iż teren pod budowę zasłużonego dla polskiej kultury Teatru im. Słowackiego uzyskano przez wyburzenie zabytkowego kompleksu kościoła i szpitala Duchaków? Czy remont jakiejkolwiek budowli może trwać ponad sto lat? Może, przykładem na to jest Wawel. Jego remont i restauracja zaczęły się w 1897 roku i trwają do dzisiaj. A jak doszło do wyszczerbienia legendarnego miecza Bolesława Chrobrego? Wyjaśnienie znajdziemy na krążku.

Informacje, które zawarto na płycie, nie są bynajmniej tylko sensacyjno-rozrywkowe – to wydawnictwo jest naprawdę skarbnicą wiedzy na temat Krakowa. Niestety, jest to skarb tylko dla tych, którzy mogą pochwalić się doskonałym wzrokiem. Strona tekstowa płyty może szybko zmęczyć z powodu… zbyt małej czcionki. Żal, że nie dopracowano tego elementu.

Wróćmy jednak do tego co dobre. Dobrze i wygodnie zaaranżowano „wycieczkę” po kolejnych obiektach zabytkowych. Oglądając na przykład Wawel, możemy zatrzymywać się przy częściach kompleksu, które nas szczególnie zainteresowały i obejrzeć je dokładniej – zaglądnąć do komnat, zobaczyć z bliska obrazy.

w skrócie
mamy to na chip-cd 9/98Przewodnik multimedialny po Krakowie
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486, 12 MB RAM, tryb high color, CD-ROM 4 x, Windows 3.1x/9x/NT
plus wspaniałe zdjęcia
plus staranne opracowanie graficzne
plus interesująca aranżacja
plus niezwykle obszerne omówienie historii miasta (dzieje, zabytki, wybitne postaci)
minus zbyt mała, nieczytelna czcionka w opisach i części tekstowej
minus nieliczne i nie najlepszej jakości sekwencje wideo
Producent: Studio Filmów Animowanych w Krakowie i firma ARTIBUS, Kraków tel.: (0-12) 411 45 11 w. 1815 http://www.sfa.krakow.pl/ e-mail: [email protected]
Cena: ok. 130 zł

Wspaniałym pomysłem jest wyodrębnienie części starego Kazimierza. Do końca XVIII wieku było to samodzielne miasto, obecnie część śródmiejskiej dzielnicy Krakowa o niepowtarzalnej atmosferze. Kazimierz kojarzy się wielu z nas głównie z kulturą żydowską, czy jednak to słuszne skojarzenia?

Kraków, jeśli wolno tak powiedzieć, zasłużył na tego typu wydawnictwo. Tworzyło je grono naukowców, specjalistów i miłośników tego miasta, i to widać, oglądając tę płytę. Jednak nie uniknięto drobnych potknięć. Nie wszystkie aktywne elementy na planie miasta możemy zobaczyć – po prostu nie są jednak „do końca” aktywne. Zbyt mało jest sekwencji wideo i są nie najlepszej jakości. Umieszczenie trzech minifilmów wideo na tak obszernej płycie poświęconej Krakowowi to chyba przesadna skromność czy może oszczędność. Wideo na polskich płytach CD jest w dalszym ciągu ich najsłabszą stroną. Dlaczego? Doprawdy trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie.