Minerały,wulkany i trzesięnia ziemi

Adam Chabiński

Niesamowitym wręcz bogactwem wiedzy z zakresu geologii, geofizyki, mineralogii, wulkanologii i tektoniki dysponuje w pełni multimedialna aplikacja Ziemia. Wyprawa do wnętrza planety opracowana przez Optimusa Pascala na podstawie brytyjskiego oryginału wydawnictwa Dorling Kindersley.

Poruszanie się po przeróżnych zakątkach programu znakomicie ułatwia zawsze widoczna ikona Nawigatora, znajdująca się w prawym górnym rogu ekranu.

quiz Aby sprawdzić swój stan wiedzy po przebytej wyprawie do wnętrza Ziemi, wystarczy odnaleźć opcję quiz

Za jego pomocą w dowolnej chwili można zajrzeć do jednej z pięciu sal wirtualnego muzeum: Górnictwa, Wnętrza Ziemi, Galerii, Hallu czy Powierzchni Ziemi. A tam… W pomieszczeniach znajdują się m.in. interakcyjne mapy świata z oznaczonymi złożami bogactw naturalnych Ziemi, animacje pokazujące procesy formowania się minerałów, quiz sprawdzający wiedzę użytkownika z zakresu geologii. Zapaleni miłośnicy minerałów i skał znajdą w Galerii mnóstwo związków chemicznych w formie rud, kamieni szlachetnych, marmurów itp. W licznych gablotach umieszczono barwne rudy pierwiastków rodzimych, halogenków, fosforanów, węglanów, a także skał magmowych, pozaziemskich, metamorficznych oraz osadowych. Każdy minerał z kolekcji liczącej ponad dwieście „obiektów” zaopatrzony jest w metkę zawierającą naukowy opis, charakterystykę fizykochemiczną i dane. Fotografii towarzyszy głos lektora, wypowiadający nazwę minerału, oraz odsyłacze wskazujące grupę związków chemicznych, do których należy oglądany eksponat (np. siarczany). Interakcyjne pulpity umożliwią młodemu geologowi zbudowanie naszej planety, spowodowanie erupcji wulkanu, wywołanie trzęsienia ziemi czy obserwowanie faz kształtowania się minerałów.

Ustawiając kilka parametrów (objętość, lepkość i zawartość gazu), można zbudować wulkan i wywołać na ekranie jego kontrolowaną erupcję wulkany na ziemi

Dla miłośników precjozów ciekawym miejscem do złożenia wizyty będzie z pewnością Kolekcja biżuterii i kamieni szlachetnych, gdzie znajduje się m.in. legendarny diament Hope’a, 572-karatowy topaz, naszyjnik Anny Case Mackay czy diadem Marii Luizy.

W aplikacji nie zabrakło również licznych sekwencji wideo, które barwnie „opowiadają” o powstaniu Niebieskiej Planety, ukształtowaniu powierzchni Ziemi (góry, pustynie, kaniony, wyspy wulkaniczne, wybrzeża).

w skrócie
Ziemia. Wyprawa do wnętrza planety
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486 DX 33, 8 MB RAM, karta graficzna 256 kolorów, karta dźwiękowa, napęd CD-ROM 2x, Windows 3.1x/9x, ok. 13 MB na dysku
plus dopracowany i łatwy w obsłudze interfejs
plus duża „wartość edukacyjna”
minus wysoka cena
Producent: Optimus Pascal Multimedia, Bielsko-Biała, tel.: (0-33) 11 75 71, faks: 12 31 41, e-mail:[email protected], http://www.opm.pl/
Cena: 169 zł

Podobnie jak w innych programach Optimus Pascala użytkownik ma możliwość zajrzenia do Multimedialnego sklepiku, gdzie na „nabywcę” czekają rozmaite zdobycze w postaci kolorowych pocztówek, plakatów, kopert, papeterii, wywieszek i kartek okolicznościowych. Za jednym kliknięciem myszy najbardziej ulubione wzory artykułów biurowych trafią na dysk twardy, z którego już niedaleka droga do drukarki. Interesującą opcją jest Quiz, położony w centrum Galerii. Oprócz pytań z zakresu geologii i dziedzin pokrewnych zadaniem egzaminowanego jest odszukanie w komnatach interakcyjnego muzeum minerału czy kamienia odpowiadającego opisowi i pasującego kształtem do konturów wyrysowanych na karcie konkursowej. Wprzypadku nieznalezienia właściwego kamienia uaktywnia się opcja Podpowiedź, wskazując, w którym miejscu muzeum znaleźć można poszukiwany minerał lub skałę.

Pod ikoną Nawigatora znajduje się opcja Internet, której kliknięcie spowoduje uruchomienie domyślej przeglądarki i połączenie się ze stroną WWW producenta.

Z czystym sumieniem można polecić multimedialną encyklopedię nauki o Ziemi starszym dzieciom – tym, które już wiedzą co nieco o geologii, a także tym, które nie mają o niej zielonego pojęcia. Tak solidnie opracowany program z pewnością wzbudzi w nich pragnienie wzbogacenia swoich wiadomości.