Nokia Card Phone

Krótki test karty PCMCIA będącej kartą modemową do telefonii komórkowej

Robert Dec

Coraz więcej osób korzysta w codziennej pracy z telefonów komórkowych oraz notebooków.

Współpraca tych urządzeń zapewnia zdalny dostęp do Internetu i poczty elektronicznej. Niestety, większość telefonów GSM nie ma możliwości połączenia z modemami zbudowanymi w formie kart PCMCIA.

Ciekawe rozwiązanie tego problemu proponuje firma Nokia, oferując użytkownikom Nokia Card Phone. W obudowie PC Card II połączono telefon komórkowy i modem, nie wymagające żadnych dodatkowych komponentów. Kartę aktywacyjną wkłada się bezpośrednio do urządzenia. Nie ma problemów także z bateriami – Card Phone czerpie energię bezpośrednio z notebooka.

Maksymalna prędkość transmisji danych w sieci GSM wynosi 9600 bps, co wystarcza w zasadzie tylko do prostych zastosowań – odbierania i wysyłania faksów lub sprawdzenia poczty elektronicznej. Możliwe jest także wysyłanie krótkich wiadomości SMS. Aby uaktywnić wspomniane funkcje, należy wykupić dodatkowe usługi u operatora sieci. Karta współpracuje tylko z siecią GSM 900 MHz, co oznacza, że w Polsce można wykorzystać aktywację Ery i Plusa.

Card Phone może służyć także jako głośno mówiący telefon (speakerphone), jednak konieczne jest posiadanie notebooka z kartą dźwiękową, głośników i mikrofonu.

w skrócie
Nokia Card Phone
Format: PC Card II
Kompresja: V.42bis
Faks: Klasa 1, 2 i 2.0
Transfer: 9600bps
Gwarancja: 1 rok
plusduża funkcjonalność
plusdobre oprogramowanie
pluspolska dokumentacja
minuswysoka cena
Producent: Nokia, Finlandia http://www.nokia.com/
Dostarczył: Nokia Poland, Warszawa, tel.: (0-22) 821 82 10, faks: 821 82 20 http://www.nokia.com.pl/
Cena: ok. 1500 zł

Aplikacja zarządzająca pracą urządzenia zapewnia szybki dostęp do wszystkich oferowanych funkcji. Stale wyświetlany jest wskaźnik siły sygnału sieci, dzięki czemu łatwo wybrać optymalne miejsce pracy.

W teście karta nie sprawiała problemów. Po instalacji oprogramowania od razu można było przystąpić do pracy. Połączenia z „internetowym” numerem telekomunikacji niemal za każdym razem dochodziły do skutku. Niestety, zbyt mała prędkość transmisji danych praktycznie uniemożliwia przeglądanie przeładowanych grafiką internetowych witryn. Nie ma za to żadnych problemów z wysyłaniem i odbieraniem faksów oraz poczty.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.