Pająk na ścianie

Krótki test programu służacego do tworzenia prostych animacji i kreskówek

Mira Horudko

Program Spider-Man Cartoon Maker służy do tworzenia prostych animacji i kreskówek. Mogłoby się wydawać, że aplikacja tego typu dostarczy dzieciom dobrej rozrywki. Dzieciom – ponieważ dla nich właśnie przeznaczony jest program. Świadczy o tym choćby brak możliwości importu filmów z plików zapisanych w innym niż „spidermanowy” formacie oraz funkcje ułatwiające pracę, na przykład automatyczne zachowywanie konstruowanych animacji.

Brak płynnej animacji – kilka tych samych postaci w jednym kadrze nie jest zabiegiem celowym kilka postaci naraz

Na płycie znajdziemy kilka historyjek o przygodach Spider-Mana. Już w czasie oglądania tych prostych filmików zapewne zwrócimy uwagę, że są one po prostu nie dopracowane. Animacje urywają się w najmniej oczekiwanych momentach, a ich płynność pozostawia wiele do życzenia. Odmienne konwencje graficzne tła i animowanych postaci także robią nie najlepsze wrażenie. Wszystkie gotowe elementy graficzne opierają się na wspomnianych filmach, nie trzeba więc dodawać, iż jest to w pewnym sensie ograniczenie inwencji domorosłego „filmowca”. Dostępne narzędzia służące do tworzenia i obróbki grafiki są raczej skromne. Podobnie rzecz ma się z paletą kolorów.

w skrócie
Spider-Man Cartoon Maker
Wymagania: PC 486; 4 MB RAM; napęd CD-ROM; karta dźwiękowa; Windows 3.1x; ok. 2 MB na dysku
plusdobre opracowanie dźwiękowe i muzyczne
minusnie dopracowane animacje
minusniewielkie zasoby bibliotek elementów animowanych
Producent: Techland, Ostrów Wielkopolski, tel.: (0-62) 737 27 47, faks: 737 27 49, e-mail: [email protected], http://www.techlandsoft.com/
Cena: 129 zł

Bardzo trafnie zostało dobrane tło muzyczne towarzyszące pojawianiu się poszczególnych postaci. To samo dotyczy efektów dźwiękowych. Jeżeli dysponujemy mikrofonem, możemy nagrywać zarówno własny komentarz do tworzonych historyjek, jak i efekty dźwiękowe.

Gdy chcemy zabawić się w twórców animacji, zrobimy własną sekwencję filmową, zupełnie odrywając się od świata Spider-Mana i puszczając wodze fantazji. Będziemy mogli napawać się do woli wytworami naszej wyobraźni. Mimo wielu niedoskonałości aplikacji od niechcenia, w wolnych chwilach, stworzymy małe arcydzieło…

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.