Przed konfesjonałem

Krótki test prorgamu symulującego działanie spowiednika i konfesjonału

Jerzy Kebel

Wszyscy znamy dowcip o elektronicznej spowiedzi, kiedy to komputer prosi o dodanie jeszcze jakiegoś grzechu w celu wyeliminowania ułamków z pokuty. Program Reflex powstał w celu wspomagania rachunku sumienia wiernych kościoła rzymskokatolickiego i żartem bynajmniej nie jest.

Po uruchomieniu aplikacji ukazuje się menu główne. Widzimy grupkę ludzi zmierzających do konfesjonału. Każdej osobie przypisana jest kategoria wiekowa, płeć, a nawet stan cywilny. Program przewiduje odmienny zestaw pytań, aby spowiedź odbyła się możliwie najsumienniej.

Odpowiedź na zadane przez program pytanie trafia na listę grzechów lub pozytywnych uczynków pozytywne i mniej pozytywne uczynki

Istnieje kilka metod przeprowadzenia rachunku sumienia, a każda z nich sprowadza się w efekcie do umieszczenia odpowiedzi na zadawane pytania na liście grzechów lub na alternatywnej liście zjawisk pozytywnych. Zestaw pytań jest niedoskonały zarówno pod względem merytorycznym, jak i funkcjonalnym. O ile z niedociągnięć merytorycznych autor zdawał sobie sprawę, ogłaszając konkurs dla wszystkich „aniołków” chcących udoskonalić Reflexa, o tyle błędy funkcjonalne są zwykłym niedopatrzeniem twórcy programu. Na przykład na liście pozytywnych uczynków może się znaleźć udział w hucznych zabawach w czasie Adwentu lub Wielkiego Postu.

Z założenia program da się uruchomić na najsłabszych nawet komputerach z procesorem 80386 i pod kontrolą systemu Windows 3.1x; nie odmówi również współpracy użytkownikom Windows 95 i NT. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ aplikacja jest naprawdę bardzo prosta. Jednak myśląc o posiadaczach „zabytkowych” komputerów, autor zapomniał o możliwości obsługi programu z klawiatury, która może być niezwykle pomocna, gdy nagrzeszymy, a myszka odmówi nam współpracy.

w skrócie
Reflex 1.0
Wymagania: PC 386; 4 MB RAM; Windows 3.1x; ok. 1 MB na dysku
plusmałe wymagania sprzętowe i programowe
pluszabezpieczona hasłem historia spowiedzi
minusnie dopracowany interfejs użytkownika
minusbłędy w liście pytań
minusstosunkowo wysoka cena
Producent: PI-TAU-SOFT, Poznań, tel.: (0-61) 861 93 83, e-mail: [email protected], http://www.cs.put.poznan.pl/~urbanski/
Cena: ok. 60 zł

Obniżenie wymagań programu nie usprawiedliwia podstawowych błędów programistycznych, których w programie jest niemało. Wielkość czcionek nie jest dostosowana do rozmiaru pól, w których pojawiają się teksty, czego efektem są poobcinane litery i fragmenty słów. Często klawisze, które powinny być nieaktywne, nie są „wyszarzone”; dopiero kliknięcie powoduje ich dezaktywację. Elementy okna, które tracą sens przy zmianie opcji, nie są usuwane, np. lista grzechów zapomnianych podczas poprzedniej sesji programu jest wyświetlana osobie deklarującej, że odbywa swoją pierwszą spowiedź.

Efekty rachunku sumienia zapisywane są w zakodowanej i zabezpieczonej hasłem bazie danych i poddawane analizie. Zapisu da się dokonać tylko wtedy, gdy lista pytań zostanie wyczerpana, co eliminuje możliwość przerwania spowiedzi w nagłym wypadku. Ponadto Reflex potrafi graficznie zobrazować historię wykroczeń przeciwko przykazaniom oraz dodać zapomniane wcześniej przewinienia.

Elektroniczny spowiednik nie rzuca na kolana. Jeżeli tylko ma się jakiegoś przyjaciela, (każdy powinien mieć choć jednego), a nie można skorzystać z pomocy księdza, to rozmowa z osobą, której ufamy, będzie o wiele sympatyczniejsza i „ludzka”; przy okazji pozwoli zaoszczędzić 49 zł plus VAT – cenę zbyt wygórowaną za tak prosty i obciążony błędami produkt.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.