Sieć po raz kolejny

Jeszcze nie tak dawno firma Novell niemal niepodzielnie panowała na rynku sieciowych systemów operacyjnych. Zwłaszcza w Europie Wschodniej większość dedykowanych programów do obsługi księgowości i kadr została przystosowana do pracy pod kontrolą NetWare’a – sztandarowego produktu firmy z San Jose.

Sprzedaż nowych wersji Windows NT oraz upowszechnienie się wielu – bardzo często darmowych – odmian systemu Unix zmusiło Novella do schowania królewskiej korony w szafie i ponownej walki o klienta. Efektem działań mających na celu umocnienie pozycji firmy jest NetWare 5, dostępny na razie w postaci trzeciej (i zarazem ostatniej przed ukazaniem się finalnego produktu) wersji beta.

Najmłodsze dziecko Novella to pakiet umieszczony na pięciu srebrnych krążkach, na których znajdziemy kolejno: instalatora systemu operacyjnego – serwera, oprogramowanie klienta systemu wraz z Z.E.N.works Starter Packiem, serwer bazy danych Oracle 8 (z dołączonym oprogramowaniem klienta), elektroniczną dokumentację oraz kilka narzędzi pomocnych przy pisaniu aplikacji w języku Java.

Różnice między najnowszą a poprzednimi wersjami NetWare’a są widoczne gołym okiem już podczas instalacji systemu. Użytkownik, pracując w przyjaznym środowisku podobnym do X Window, jest prowadzony za rękę przez kolejne etapy procesu tworzenia serwera. Docenią to bez wątpienia ci wszyscy administratorzy, którzy w przeszłości instalowali NetWare 3.xx.