Sposób na nuty

Krótki test zgrabnego programu zapisujacego melodię w postaci zapisu nutowego

Bartosz Fudala

Chociaż – cytując Jerzego Stuhra sprzed lat – „śpiewać każdy może”, jednak nie każdy potrafi to, co nuci, zapisać na pięciolinii. Równie trudną „sztuką” (choć już zupełnie inną gatunkowo) jest programowanie. Często możemy oglądać i „podziwiać” wolno działające i zajmujące ogromne ilości miejsca na dysku najrozmaitsze aplikacje. Tym większe słowa uznania należą się firmie WHC-Musiksoftware – twórcy programu Capella, służącego do edycji, drukowania i odtwarzania zapisu nutowego.

Capella pracuje w środowisku Windows 3.1x oraz 95. Instalacyjna wersja aplikacji zajmuje jedną dyskietkę o pojemności 1,44 MB. Wymagane do uruchomienia programu minimum sprzętowe to pecet z procesorem 80386 wyposażony w 4 MB pamięci operacyjnej i dysk twardy.

Capella jest wyposażona w program graficzny pozwalający dodawać do nut różnego rodzaju ozdoby sposób na nuty

„Objętość” Capelli jest zupełnie nieadekwatna do jej możliwości. Program potrafi sporo: zapisuje nuty przy użyciu wszystkich rodzajów klucza, metrum i tonacji (do siedmiu krzyżyków i bemoli). Wprowadzanie danych odbywa się na trzy sposoby: za pomocą klawiatury, przy użyciu myszki lub z podłączonego przez interfejs MIDI instrumentu. Dodatkowo możliwe jest bezpośrednie notowanie nut zaimportowanych z plików MIDI.

Dyktowane nuty umieszczane są na wybranej pięciolinii wchodzącej w skład partytury, której parametry (opis instrumentów, brzmienie, klucze, klamry, odległość między pięcioliniami) określa się w specjalnym oknie. Aplikacja samoczynnie dba o wstawianie kresek taktowych (zgodnie z ustalonym metrum), automatycznie łączy nuty w grupy, ma również system zaznaczający niepoprawnie wstawione symbole (np. kreski taktowe). Nie oznacza to, że użytkownik zdany jest wyłącznie na „samowolę” Capelli – program pozwala mu ustawiać wszystkie parametry i wpisywać dowolne elementy według własnych upodobań.

Jeżeli notowany utwór jest dziełem muzyczno-wokalnym, do gotowego zapisu nutowego może być dodany tekst. Aplikacja sprawdza się również na tym etapie, bezbłędnie przypisując nutom odpowiadające im sylaby. Aby wzbogacić wygląd partytury, w dowolnym miejscu można umieścić różnego rodzaju elementy graficzne (w tym również gotowe rysunki).

Capella potrafi odegrać gotowy „utwór”. Robi to na dwa sposoby: odtwarza poszczególne głosy lub wszystkie partie jednocześnie. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że program jest w stanie dokonywać transpozycji (ze zmianą tonacji lub bez zmiany tonacji) oraz wprowadzić do zapisu przesunięcie diatoniczne.

w skrócie
Capella 2.2
Wymagania: PC 386, 4 MB RAM (Windows 3.1x); PC 386, 8 MB RAM (Windows 95); ok. 2 MB na dysku
plusprostota obsługi
plusduża szybkość pracy
plusdobra lokalizacja i staranne wykonanie
minusbrak funkcji Cofnij
Producent: WHC-Musiksoftware, Niemcy
Dostarczył: Tamak, Gdańsk, tel./faks: (0-58) 303 69 47
Cena: 570 złotych

Nic nie da się zarzucić funkcjonowaniu Capelli (może poza brakiem funkcji Cofnij ) – aplikacja działa bardzo szybko, nie zawiesza się i, co bardzo ważne, jest prosta w obsłudze. Żadnych uwag nie budzi również lokalizacja pakietu, którego pierwowzór powstał w języku niemieckim. Użytkownik nie trafia nigdzie na żadne językowe potworki i dziwolągi – ani w samym programie, ani w jego obszernym systemie Pomocy, ani też w niemal dwustustronicowym podręczniku.

Capella 2.2 jest funkcjonalnym programem, przeznaczonym zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Ci, którzy zdecydują się wydać nań 570 złotych, z pewnością nie będą tego żałować.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.