Trójka w natarciu

Krótki test trzech joysticków mogących dać dużą frajdę szczególnie najmłodszym

Primax to nie tylko producent popularnych skanerów, ale także różnego rodzaju akcesoriów, przeznaczonych dla komputerowych graczy. Obok głośników i kart muzycznych w ofercie firmy znalazła się seria tanich joysticków, w ramach której Primax proponuje m.in. modele:

primax mediastorm excalibur

Firestorm Ultrastriker, Mediastorm Ultrastriker Max

oraz Mediastorm Excalibur. Dwa pierwsze, tj. Ultrastriker i Ultrastriker Max mają na wyprofilowanej manetce po 4 przyciski „fire” i czteropozycyjny manipulator „hat” pozwalający np. na rozglądanie się po kabinie samolotu. Obecna jest również cyfrowa przepustnica – tradycyjny suwak zastąpiony został dwoma klawiszami, odpowiadającymi za zmniejszanie bądź zwiększanie siły ciągu. Tryb pracy joysticków ustawia się umieszczonym na podstawie przełącznikiem. Dostępne są dwa popularne standardy CH Flightstick Pro i Thrustmaster oraz dwa ustawienia własne, pozwalające m.in. na włączenie funkcji „autofire” dla każdego klawisza. Brakuje natomiast opcji autokalibracji manetek – centrowanie reguluje się potencjometrami, znajdującymi się na podstawie. Obydwa modele różni tylko wygodna podpórka pod nadgarstek w joysticku Ultrastriker Max.

Excalibur jest „najmocniejszy” z całej trójki. Na wyprofilowanym drążku, z charakterystyczną osłoną na dłoń, znalazły się cztery klawisze „fire” oraz manipulator „hat”, na podstawie zaś tradycyjna, analogowa przepustnica, a także cztery przełączniki „autofire” dla każdego przycisku manetki. Nie ma potencjometrów, ponieważ joystick potrafi sam się skalibrować. Excalibur może również spełniać funkcję orczyka – drążkiem wykonuje się ruchy skrętne w lewo i prawo. Joystick pracuje w trybach CH Flightstick Pro i Thrustmaster oraz trzecim, własnym. Odpowiednie sterowniki dla Windows 95 znajdują się na płycie CD, chociaż ich stosowanie nie jest konieczne.

w skrócie
Firestorm Ultrastriker, Media-storm Ultrastriker Max, Media-storm Excalibur
Standardy: CH FlightstickPro, Thrustmaster, Primax
Wymagania: port joysticka
Gwarancja: 2 lata
plusatrakcyjna cena
plusautokalibracja (Excalibur)
minusbrak podpórki pod nadgarstek (Ultrastriker)
minusbrak autokalibracji (Ultrastriker, Ultrastriker Max)
minusmała czułość (Excalibur)
Producent: Primax, Tajwan http://www.primax-elec.com/
Dostarczył: Ab, Wrocław tel.: (0-71) 324 05 00, faks: 324 05 29 e-mail: [email protected]http://www.ab.com.pl/
Cena: 110 zł (Ultrastriker, Ultrastriker Max), 140 zł (Excalibur)

Urządzenia Primaxa wprawdzie nie nadają się do gier zręcznościowych typu Quake, ale powinny znaleźć uznanie w oczach graczy, których nie stać na droższe rozwiązania w rodzaju Microsoft SideWinder.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.