Wielki Budowniczy

Krótki test najnowszego narzędzia programistycznego, Borland C++ Buildera

Niekwestionowanym liderem na rynku producentów narzędzi przeznaczonych dla programistów piszących aplikacje w języku C jest Microsoft ze swym Visual C++. Na tym samym polu próbuje sił firma Inprise, autor pakietu Borland C++ Builder 3.0. Numer wersji może budzić wątpliwości – nigdy nie pojawiła się przecież wersja 2.0. Wyjaśnijmy od razu: pominięto „dwójkę”, aby BCB zachował zgodność numeracyjną z innym narzędziem Inprise’a – Delphi .

C++ Builder jest narzędziem typu RAD (Rapid Application Development), za pomocą którego można tworzyć – poza dowolnymi programami działającymi w środowisku Windows 95 – 16-bitowe aplikacje konsolowe, sterowniki urządzeń i programy serwisowe Windows NT. Programista pracuje w środowisku znanym z Delphi: duże fragmenty aplikacji konstruuje w sposób graficzny, składając je z komponentów. Dokonywanie wizualnych zmian form powoduje automatyczne wprowadzenie poprawek do kodu programu. Do dyspozycji mamy ponad 120 gotowych komponentów, rozpoczynając od tak prostych, jak pola edycyjne, a kończąc na całkiem wyrafinowanych, służących do tworzenia wykresów i raportów lub narzędzi internetowych. Rzecz jasna, możliwe jest także zaprojektowanie własnych komponentów.

Dzięki wbudowanym do Buildera kreatorom możliwe jest szybkie tworzenie kontrolek ActiveX. Mogą być one potem wykorzystywane w aplikacjach stworzonych za pomocą Visual Basica, Delphi czy PowerBuildera .

Bardzo przydatnym narzędziem w procesie uruchamiania i testowania programów jest dobry debugger. „Odpluskwiacz” BCB został zmodyfikowany w znaczący sposób. Obecnie – oprócz podglądu zawartości pamięci, stanu rejestrów ogólnego przeznaczenia, rejestrów adresowych i znaczników (flag) – umożliwia śledzenie działania bibliotek dołączanych dynamicznie (DLL).

W nowym pakiecie Inprise’a znajduje się zintegrowany Turbo Assembler. Możliwa jest ponadto optymalizacja wynikowego kodu programów pod kątem wykonywania go na komputerach wyposażonych w różne wersje procesorów Intel.

W porównaniu z poprzednią wersją BCB widoczna jest większa prędkość kompilacji i konsolidacji. Jest to m.in. efekt zastosowania szybkiego linkera przyrostowego. Mimo to szybkość Buildera nie jest oszałamiająca. Szczególnie odczują to programiści pracujący dotychczas z Delphi – ten ostatni pakiet jest wyraźnie szybszy.

Producent programu starał się ułatwić życie programistom. Przykładem tego jest zastosowanie technologii CodeInsight. Dzięki niej można używać szablonów kodu, których wprowadzenie redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia błędów składniowych i przyspiesza sam proces pisania programów. Kombinacja klawiszy [Ctrl]+[J] wywołuje listę dostępnych szablonów. Po wybraniu żądanych sekwencji instrukcji zostaną one automatycznie wstawione do projektu.

C++ Builder 3.0 oferuje pełne wsparcie dla Win32 API (stosowanego zarówno w Windows 95, jak i Windows NT), ActiveX, OLE Automation, ODBC, COM, ISAPI i NSAPI. Poza tym dzięki obsłudze standardów Microsoft Foundation Classes Object Framework 4.2 (MFC) i Object Windows Library (OWL) można przy użyciu Buildera rozwijać już istniejące aplikacje „okienkowe”.

w skrócie
Borland C++ Builder 3.0 Professional
Wymagania: PC 486; 24 MB RAM; napęd CD-ROM; Windows 95 lub Windows NT 4.0 (wraz z Service Pack 2); ok. 170 MB na dysku
plusłatwość tworzenia aplikacji (również bazodanowych)
plusobsługa zarówno bibliotek MFC, jak i OWL
pluspoprawiony debugger
minusspore wymagania sprzętowe
Producent: Inprise, USA, http://www.inprise.com/
Dostarczył: BSC, Warszawa, tel.: (0-22) 637 63 65, faks: 831 94 84, e-mail: [email protected], http://www.bsc.com.pl/
Cena: ok. 3000 zł
Uaktualnienie: ok. 1400zł

W pakiecie, oprócz elektronicznej dokumentacji programu, znajduje się również kilka wyczerpujących podręczników. Producent dołączył też do BCB dwie internetowe przeglądarki: Netscape Navigator i MS Internet Explorer. Zapewne ze względu na cykl produkcyjny nie są to najnowsze wersje tych popularnych browserów.

Czas pokaże, czy Borland C++ Builder będzie miał szansę stać się produktem konkurencyjnym dla Visual C++. Jedno jest pewne – mamy do czynienia z wszechstronnym narzędziem, stanowiącym bardzo atrakcyjną ofertę dla programistów, którzy z takich czy innych powodów chcą „przesiąść się” z Delphi na C++. Firma Inprise, która na rynku narzędzi programistycznych zdominowała sektor „pascalowy”, stara się najwyraźniej podbić obszar C++ – od dawna podstawowego języka programowania na całym świecie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.