Wolny jak ptak

Krótki test kart sieciowych łączących się z Internetem nie kablem, a łączami radiowymi

Dariusz Bogdański

Sieć komputerowa kojarzy się nieodparcie z mniejszą lub większą plątaniną kabli. A przecież istnieje wiele systemów łączności bezprzewodowej – chociażby tak ostatnio popularna cyfrowa telefonia komórkowa – które zapewniają użytkownikowi swobodę poruszania się bez utraty funkcjonalności właściwej instalacjom „stacjonarnym”. W sukurs komputerom przychodzi firma Radiolan, proponując karty sieciowe realizujące transmisję danych za pomocą fal radiowych.

Urządzenie składa się z karty montowanej w slocie ISA oraz zewnętrznej anteny, –

radiol(a/i)nia

do postawienia na biurku lub powieszenia na ścianie. Montaż takich zestawów w kilku komputerach umożliwia im pracę w sieci. Dwie testowane karty pozwoliły na połączenie dwóch stanowisk – bez możliwości integracji z siecią stacjonarną. W ofercie producenta dostępna jest wersja urządzenia z dodatkowym gniazdem sieciowym, do którego można podłączyć sieć kablową i włączyć zdalne stanowiska w infrastrukturę sieciową firmy. Dopuszczalne jest zamontowanie większej liczby takich punktów wejściowych i stworzenia kilku podsieci. Użytkownik pracujący na komputerze podłączonym przez radio może robić wszystko to, co inni użytkownicy sieci.

Do łączności wykorzystywana jest częstotliwość 5,8 GHz (dla porównania: cyfrowe telefony komórkowe pracują na falach 0,9 – 1,8 GHz), co zapewnia wystarczająco szerokie pasmo do budowy sieci o przepustowości porównywalnej z osiągami klasycznych rozwiązań 10 Mbit. Mała moc nadajników z jednej strony zapewnia ergonomię stanowiska pracy, ale z drugiej ogranicza zasięg do 40 m w budynkach i 100 m na otwartej przestrzeni. Można go dwukrotnie zwiększyć, wykorzystując retransmisję sygnału przez pojedynczą kartę do następnej. Metoda ta pozwala na wpięcie maksymalnie 128 końcówek; zmniejsza się, niestety, prędkość działania.

Dostarczone oprogramowanie pozwala na wstępną konfigurację, polegającą na przydziale przerwań, obszaru pamięci i na instalację sterowników zapewniających współpracę ze wszystkimi wersjami Windows oraz NetWare. Za dodatkową opłatą można zaopatrzyć się w różne opcjonalne moduły programowe zwiększające funkcjonalność kart, np. element służący do kodowania przesyłanej informacji z wykorzystaniem 40-bitowego klucza. RadioNet Manager udostępnia z poziomu okienek wygodny interfejs do konfiguracji, kontroli i nadzoru działających kart.

w skrócie
ISA CardLINK
Minimalne wymagania: PC 386, 4 MB RAM, 1 MB na dysku
Maks. transfer: 10 Mbit/s
Złącze: ISA
Częstotliwość: 5,8 GHz
Moc nadajnika: 50 mW
liczba stacji: maks. 128
Zasięg: 40-100 m
Sieć: peer to peer, CSMA/CA, SNMPMIBII
Zasilanie: 5V/500mA, 12V/50mA
Sterowniki: ODI 32 Client, ODI Server, NDISIII, NDIS 3.1
Gwarancja: 1 rok
plusszybkość pracy
plusłatwa instalacja i konfiguracja
minusmały zasięg
minuswysoka cena
Producent: RadioLAN, USA, http://www.radiolan.com/
Dostarczył: CHI Polska, Warszawa, tel.: (0-22) 644 88 16, faks: 644 88 34, e-mail: [email protected]
Cena: 1190zł

Podczas testów karty pracowały bez zarzutu. Zgodna z zaleceniami dokumentacji (niestety, anglojęzycznej) instalacja i konfiguracja przebiegła szybko i bezboleśnie. Zmierzona szybkość transmisji była porównywalna z typowymi kartami sieciowymi 10 Mbit. Urządzenia działały pewnie i stabilnie nawet w pomieszczeniach, gdzie można się było liczyć z dużymi zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Wysoka cena ograniczy z pewnością krąg potencjalnych odbiorców karty radiowych. Wykorzystanie zwykłych kabli ciągle pozostaje najtańszą metodą łączenia komputerów. Znajdą się jednak na pewno tacy, dla których praca „bez smyczy” będzie ważniej od kosztów. Zamontowanie jednego stanowiska dostępowego umożliwi np. przenoszenie końcówki w dowolne miejsce firmy, zwłaszcza że dostępna jest także wersja dla złącza PCMCIA, co właścicielom notebooków pozwoli posiadać naprawdę mobilne i usieciowione zarazem komputery.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.