Graficzny powiew historii

Krótki test programu geograficznego, którego zaletą są minimalne wymagania sprzętowe

Producenci oprogramowania przyzwyczaili nas już do zajmujących bardzo dużo miejsca i wymagających niezwykle szybkich komputerów aplikacji. Szczególnie dobrze widać to na przykładach gier, które będąc naszpikowane najrozmaitszymi filmami, rozprowadzane są nierzadko w postaci kilku krążków CD-ROM.

Jednak nie zawsze tak bywa. Częstochowska firma Arpex jest producentem i dystrybutorem

Geografixa — niewielkiego programu edukacyjnego pracującego pod kontrolą przechodzącego już do historii systemu DOS. Aplikacja nie zachwyca rewelacyjną grafiką ani dźwiękiem, jednak do uruchomienia jej wystarcza najsłabszy pecet.

Prosta grafika Geografixa prezentowana jest w trybie 640×350 pikselibardzo specyficzny tryb wyświetlania

Geografix jest łączącą zabawę z nauką geografii grą, której pomysł zaczerpnięto z kultowego już Tetrisa. Zadaniem gracza jest umieszczenie w odpowiednim miejscu na mapie konturowej jednego z kontynentów obiektów, które pojawiają się na ekranie. Te ostatnie mają kształt państw. Posługując się klawiszami strzałek, należy obracać i przesuwać je w ten sposób, by pasowały do odpowiadających im obszarów. Ułatwieniem jest wyświetlana w lewym dolnym rogu ekranu nazwa państwa oraz jego stolicy.

Gra ma dziesięć poziomów trudności. Na pierwszym z nich nie trzeba obracać obiektów – należy je tylko ustawić w odpowiednim miejscu. Zwiększenie stopnia trudności powoduje przyspieszenie przesuwania oraz konieczność przekręcania obrazków. Na ostatnim, najtrudniejszym poziomie sytuację dodatkowo komplikuje pojawianie się państw z innych kontynentów, a także zanikanie zaznaczonych na mapie granic.

Przed rozpoczęciem zabawy można zdecydować się na jeden z dwóch trybów pracy Geografixa: trening lub zawody. Pierwszy z nich pozwala określić, jaki będzie obszar rozgrywki. Dostępne są następujące plansze: Europa, Azja, Afryka, Ameryka Łacińska i Stany Zjednoczone. Biorąc udział w zawodach, uczestnik musi „przejść” przez wszystkie kontynenty, układając po kolei państwa (lub stany w przypadku USA).

w skrócie
mamy to na chip-cd 10/98Geografix
Wymagania: PC 386; 1 MB RAM; karta graficzna VGA; karta dźwiękowa; DOS 5.0; ok. 4 MB na dysku
plusmałe wymagania sprzętowe
pluswalory edukacyjne
minusbrak dźwięku w systemie Windows
Producent: Arpex, Częstochowa tel./faks: (0-34) 324 69 63, e-mail: [email protected], http://avp.gold.pl/
Cena: 24 zł

Za każde prawidłowe ustawienie obrazka gracz otrzymuje punkty, których suma wyświetlana jest w górnej części ekranu. Dodatkowo po jego prawej stronie prezentowane są słupki, których wysokość odzwierciedla zaawansowanie stanu rozgrywki oraz stosunek liczby uzyskanych punktów do rekordowego wyniku osiągniętego we wcześniejszych grach. Zawodnik, który uzyska odpowiednio wysoką sumę ocen, może na koniec zapisać swój rezultat w tablicy rekordów.

Geografix należy do gier, które – pomimo że proste – nie nudzą się zbyt szybko i „zmuszają” użytkownika do częstego sprawdzania swych umiejętności. Dlatego też wydaje się, że aplikacja, choć opracowana z myślą o dzieciach, może się również okazać atrakcyjna dla nieco starszych właścicieli komputerów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.