Gramatyka – Profesor uczy gramatyki

Stało się – po programie do nauki słownictwa niemieckiego (CHIP nr 5/98, s. 144) firma Edgard Multimedia proponuje następną część Profesora Klausa, który tym razem pomaga przebrnąć przez zawiłości niemieckiej gramatyki.

Podręcznik – to skarbnica wiedzy gramatycznej języka niemieckiego, podanej w przystępnej formie skarbnica języka niemieckiego

Podobnie jak w poprzednich wydaniach, program składa się z kilku części, które wzajemnie się uzupełniają i współpracują ze sobą. Ważnym modułem programu jest Podręcznik pełniący tu rolę kompendium wiedzy gramatycznej języka niemieckiego. Obejmuje on całość zagadnień gramatycznych, znajdują się tu także informacje nie występujące w typowym, książkowym repetytorium dla średnio zaawansowanych, np. szczegółowe listy zdrobnień i homonimów. Poszczególne zagadnienia są wyjaśniane bardzo przystępnie i wyczerpująco. Teoria w Podręczniku Profesora Klausa prezentowana jest w taki sposób, aby jak najbardziej przybliżyć użytkownikowi abstrakcyjne zazwyczaj problemy gramatyczne. W tym miejscu należy zatrzymać się chwilę nad ważnym elementem programu, jakim jest dołączony do pakietu, drukowany Poradnik Metodyczny. Zawiera on bardzo przydatne dla użytkownika informacje metodologiczne na temat tego, jak najlepiej opanować materiał gramatyczny, jak najskuteczniej przygotować się do egzaminów itp. Autorzy programu również stosują się do zaleceń w kwestii sposobu nauki gramatyki, zawartych w Poradniku – obok przyswajania suchej teorii gramatycznej proponują użytkownikowi naukę słownictwa oraz wymowy niemieckiej, a to dzięki udźwiękowieniu zdecydowanej większości ćwiczeń.

oceniaj nas panie profesorze Ćwiczenia w trybie testu: tu już nie ma żartów – Profesor będzie bezlitosny w ocenie!

Ćwiczenia, czyli odrębna część pakietu Profesor Klaus, to obszerny zbiór zadań, który może być używany zarówno w trybie nauki (czyli do utrwalenia materiału), jak i testu. W tym drugim przypadku program sprawdza stan wiedzy ucznia i – w zależności od wyników, które są ewidencjonowane na osobistych kontach każdego ze „studentów” – zaleca dodatkowe powtórki. Z poziomu Ćwiczeń można łatwo przejść do Podręcznika i odwrotnie; jest to niewątpliwą zaletą programu, ułatwiającą życie użytkownikom. Ćwiczenia, zintegrowane z Podręcznikiem, są różnorodne – zarówno ze względu na stopień zaawansowania, jak i formę sprawdzania i utrwalania wiedzy. Interesująca jest forma dyktanda, w którym użytkownik sprawdza przy okazji swoją zdolność rozumienia języka. Gdy uczeń ma mikrofon – dodatkową zaletą jest możliwość nagrywania swojej wymowy i porównywania jej z lektorem. Jeszcze jednym atutem programu jest to, że podczas pracy z Podręcznikiem można skorzystać z Indeksu, w którym alfabetycznie zgrupowane są wszystkie wiadomości gramatyczne. Z każdej strony Podręcznika można bezpośrednio przenosić się do wybranych, interesujących partii materiału gramatycznego – stanowi to niewątpliwą zaletę Profesora Klausa. Warto jeszcze zwrócić uwagę na moduł Formy Gramatyczne, który jest odrębną częścią programu i można z niego korzystać niezależnie od Podręcznika czy Ćwiczeń. W tym dziale znajdują się tabele z czasownikami nieregularnymi; podana jest forma 2. osoby l. poj. oraz formy czasu przeszłego wraz z czasownikami posiłkowymi. Każdy wyraz jest udźwiękowiony. W programie dostępny jest także słownik, w którym zawarto wszystkie wyrazy z Ćwiczeń. Z tego też powodu nie powinien być używany jako tradycyjny słownik, a jedynie jako pomoc przy wykonywaniu poszczególnych zadań gramatycznych.

w skrócie
mamy to na chip-cd 10/98Profesor Klaus – Gramatyka
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486 DX, 8 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, karta graficzna SVGA, karta dźwiękowa, mikrofon, Windows 3.1x, 9x lub NT, ok. 8 MB na dysku
plus udźwiękowione ćwiczenia
plus bogaty materiał gramatyczny
plus możliwość nagrywania własnej wymowy
minus niezbyt staranna oprawa graficzna
Producent: Edgard Multimedia, Warszawa tel.: (0-22) 857 44 32 e-mail: [email protected]http://www.edgard.com.pl/
Cena: 89 zł

Profesor Klaus – Gramatyka stanowi dobrą kontynuację Słownictwa, jednak w porównaniu z poprzednim programem zwraca uwagę trochę niższa jakość obecnej aplikacji. Winą chyba należy obarczyć niezbyt staranną grafikę, która pozostawia wiele do życzenia.

Poza tym jednak program może być dobrym uzupełnieniem nauki w szkole. Ze względu na nie dość wyczerpujący komentarz gramatyczny nie powinien być używany jako jedyne źródło wiadomości. Na pewno sprawdzi się doskonale przy okazji różnego rodzaju egzaminów, powtórek i zaliczeń, których wszak nie będzie brakowało w ciągu całego roku szkolnego.