Językowy mistrz

W ogólnej masie rozmaitych kursów i kursików języka angielskiego są pozycje wyróżniające się inwencją i oryginalnością. Do tej grupy bez wahania zaliczyć należy multimedialny kurs LANGMaster, opracowany na podstawie popularnej serii Heinemann Guided Readers brytyjskiego wydawnictwa Heinemann ELT. Jest to nowa edycja wydawnictwa opisywanego już w CHIP-ie (nr 10/96). W obecnej wersji poprawiono interfejs, poszerzono bazę językową słownika i zwiększono szybkość działania na wszystkich platformach Windows. Również jakość dźwięku uległa poprawie.

LANGMaster Interactive English oferuje pomoc kontekstową w 21 językach pomoc kontekstowa wielojęzykowa

LANGMaster jest kursem przeznaczonym do pogłębiania znajomości języka angielskiego. Oznacza to, że nie są to typowe lekcje dla początkujących. Żeby skorzystać z dobrodziejstw serii, wcześniej trzeba nauczyć się niezbędnych podstaw. Centralnym elementem systemu LANGMaster jest komputerowa wersja słownika języka angielskiego Collins COBUILD. Na dalsze moduły składa się dwanaście tytułów multimedialnych wersji książek serii Readers, przeznaczonych dla uczniów o różnym poziomie zaawansowania – Beginner, Elementary i Intermediate. Lektury te są specjalnymi, uproszczonymi adaptacjami opatrzonymi niezbędnym komentarzem. Są kapitalną pomocą w ćwiczeniu rozumienia sensu wypowiedzi. Oryginalność pomysłu, który przyczynił się do powstania serii LANGMaster, polega na połączeniu procesów, które w tradycyjnych systemach nauczania odbywają się najczęściej rozbieżnie. Czytanie, słuchanie i mówienie przebiega jednocześnie.

ksiązka - ale na niby Interfejs użytkownika oparty został na czymś w rodzaju podziału kartotekowego

Multimedialność kursu LANGMaster polega także na możliwości odwoływania się do pomocy słownika ucznia – „Collins COBUILD Student’s Dictionary”. Zawiera on ponad 280 000 słów wraz z przykładami typowych związków frazeologicznych, co znakomicie ułatwia unikanie polonizmów (czyli dosłownego przenoszenia struktur fraz języka polskiego). Część słów opatrzona jest nagraniami – łącznie ponad 50 godzin nagrań standardowej wymowy brytyjskiej. Dla potrzeb kursu zastosowano metodę RE-WISE. Polega ona na zapamiętaniu jak największej liczby zagadnień minimalnym wysiłkiem. Rozwinięto ją, współpracując z ekspertami zajmującymi się matematycznym modelowaniem procesów zapamiętywania. Osoba ucząca się sama decyduje o tym, które hasło sprawia jej trudności. Wpisując je do specjalnego, podręcznego słownika, może dodać tłumaczenie, komentarz lub inny dowolny tekst. Wprowadzone w ten sposób dane są następnie powtarzane w określonych odstępach, dostosowanych do cech osobniczych ucznia.

Reklama

Interfejs użytkownika oparty został na czymś w rodzaju podziału kartotekowego. Kilka zakładek jest wyróżnionych, a wszystkie ważniejsze narzędzia kursu umieszczone są na prawym pasku. Jest tam między innymi przycisk wywołujący Doktora Langa – świetny kontekstowy system komunikacji z aplikacjami.

w skrócie
mamy to na chip-cd 10/98LANGMaster
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM, karta dźwiękowa, napęd CD-ROM lub DVD-ROM, Windows 3.1x/9x/NT, ok.15 MB na dysku
plus przemyślana konstrukcja pakietu
plus brak „gramatycznego balastu”
plus inteligentny system pomocy (Dr Lang)
plus interesująca metoda powtórek materiału (Re-Wise)
minus źle skonstruowane opakowanie
Producent: Dr. LANG group Ltd. / DD Komputery http://www.epaonline.com/poland/
Dostarczył: DD Komputery, Radom, tel./faks: (0-48) 360 80 91 e-mail: [email protected]
Cena: Słownik – 199 zł 1 LANGMaster Pack – 199 zł 1 LANGMaster Kit – 299 zł

Słownik Collins COBUILD wchodzący w skład pakietu LANGMaster oferowany jest na płycie CD-ROM lub DVD-ROM. Towarzyszące mu lektury umieszczono na 12 płytach CD-ROM (po 4 na każdy poziom) i można dokupować je oddzielnie. Korzystanie z tak zorganizowanego kursu nie jest uciążliwe, choć warto sobie wyobrazić, że w przyszłości wszystkie elementy znajdą się na jednym krążku DVD. Jedyną trudną do pokonania sprawą jest wydobycie zawartości cokolwiek niefortunnie skonstruowanych pudełek. Zbyt ciasno „spasowane” wymagają użycia sporej siły (mniej krzepkie damy sięgają po pierwszych próbach po narzędzia ostre). Poza tym miłym ukłonem w stronę „kolekcjonerów” byłoby eleganckie, firmowe etui (walizeczka?) mieszczące trzynaście krążków.

LANGMaster jest pakietem wyjątkowo dojrzałym – kurs można wyłącznie polecać. Zwłaszcza tym, którzy po angielsku chcą rozmawiać i nie ograniczają się jedynie do metody 3Z (zakuć – zdać – zapomnieć).