Łączymy komputery

Wszystko zaczyna się od zakupu drugiego komputera. Nagle zaczynamy biegać z dyskietkami, przenosząc pliki z jednej maszyny na drugą. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest budowa niedrogiej sieci.

Programy i systemy operacyjne wymagają coraz większych mocy, dlatego też użytkownicy często decydują się na zakup nowego komputera. Co jednak można zrobić ze starym? Sprzedaż używanego komputera klasy 486 często nie wystarcza nawet na zakup nowego modemu. Tak więc sensowniejszym rozwiązaniem będzie znalezienie zastosowania dla sprawnego przecież sprzętu. W końcu nawet 386SX z powodzeniem może służyć jako maszyna do pisania. Jeśli dodatkowo chcielibyśmy, aby jego zasoby, takie jak drukarka, faksmodem lub dyski były dostępne dla innych komputerów, sieć jest idealnym wręcz rozwiązaniem. (Jeśli terminy techniczne używane w tekście okażą się niezrozumiałe, wyjaśnienie najważniejszych pojęć znajdziemy w ramce „Minileksykon sieciowy” na stronie 285).

Info
mamy to na chip-cd 10/98Na dołączonej płycie CD-ROM w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Małe sieci komputerowe znajdują się dodatkowe materiały do tekstu

Problem drukowania na jednej drukarce z dwóch komputerów rozwiązuje ręczny lub automatyczny przełącznik, nie możemy jednak w ten sposób uzyskać dostępu do dysku drugiego komputera. Także gry, w których przeciwnikiem jest osoba siedząca przy innym komputerze, mają sens dopiero przy połączeniu sieciowym. Wówczas wyścigi samochodowe i gry strategiczne nabierają zupełnie nowego wymiaru. Również w niewielkich firmach połączenie kilku posiadanych pecetów w sieć znacznie podniosłoby ich funkcjonalność.

Instalacja obsługi sieci w Windows 95 przebiega zazwyczaj bez problemów, a po skonfigurowaniu wszystkich funkcji sieciowych możemy zapomnieć o „kombinacjach” z kablami szeregowymi lub równoległymi. Karty sieciowe dostępne są w cenach poniżej 100 zł, a ich montaż trwa zaledwie kilka minut. Ponadto w zestawie znajduje się zazwyczaj zbiór dodatkowych elementów, koniecznych do zmontowania połączenia z drugim komputerem oraz dyskietki z niezbędnymi sterownikami.