Osobisty plan miasta

Krótki test aplikacji wykorzystującej GIS

Jak bardzo przydatne są plany miast, świadczy chociażby ich obecność w każdym kiosku czy księgarni. Elektroniczne wersje map zawierają zazwyczaj więcej informacji w porównaniu z ich tradycyjnymi, papierowymi pierwowzorami. I nic w tym dziwnego, ponieważ wykorzystywane są często w zupełnie innych celach niż orientowanie się w rozkładzie ulic miasta. Choć przeglądanie „cyberplanów” w autobusie czy samochodzie byłoby raczej niewygodne, zaletą takich produktów są możliwości edycji podkładów kartograficznych i umieszczania na nich własnych danych. Takie rozwiązanie proponuje system kartograficzno-informacyjny City, wydany przez rosyjską firmę ERMA-Soft i uzupełniany danymi kartograficznymi oraz spolonizowany przez SilverSoft.

City 2.7+ pozwala w prosty sposób zlokalizować na mapie interesujące nas obiekty pomaga zlokalizować obiekty

City w wersji 2.7+ jest kompletnym systemem, łączącym dane graficzne z tekstową bazą danych. Zadaniem tej wersji programu (w odróżnieniu od uboższych w możliwości City 2.0+ i City 2.5+) jest tworzenie złożonych baz danych składających się z różnego typu obiektów oraz kojarzenie ich z mapą.

City pozwala na wprowadzenie i redagowanie do 60 warstw różnego typu (punktowego, liniowego i obiektowego), w tym osobnej warstwy przeznaczonej do „użytku osobistego”. Program obsługuje eksport i import informacji tekstowych zapisanych w formacie DBF i pozwala na dołączanie do map własnych informacji, takich jak nazwy, obrazki (pliki typu BMP), lokalizacja znaków drogowych, wskazówki czy notatki. Dobre połączenie części kartograficznej z bazodanową umożliwia sprawne poszukiwanie określonych obiektów (banki, restauracje, ambasady itp.), zaznaczanie znalezionych obiektów na mapie oraz druk wybranych fragmentów planu miasta.

można umieszczać swoje informacjeMożliwości umieszczania na warstwie własnych informacji i określania odległości to niewątpliwe zalety systemu City

System zbudowany jest modularnie – samo City stanowi jedynie podstawę obsługującą gotowe już bazy danych miast i regionów. W aplikację wbudowano plany różnych metropolii europejskich (w tym Warszawy). W czasie ładowania program udostępnia możliwość wyboru mapy, na której chce się pracować. Podczas edycji można poruszać się po wybranych fragmentach planu i tabel baz danych, zaznaczać trasy przejazdu, edytować kolory i obiekty, wstawiać własne informacje. Jednak ze względu na niezbyt przejrzysty i mało funkcjonalny interfejs oraz brak (szczególnie w oknach narzędzi) „dymków” z podpowiedziami z programem pracuje się dość ciężko. W dołączonym do City systemie Pomocy brak nawet indeksu haseł. Dziwi też nieco pomieszanie języków w aplikacji: menu po polsku, podpowiedzi i objaśnienia działania ikon – po angielsku.

Skalowanie map w City 2.7+ przebiega dość sprawnie, chociaż szczególnie przy niewielkich powiększeniach obraz nie jest zbyt czytelny. Chcąc precyzyjnie zlokalizować wybrany obiekt, należy użyć silnego „zoomu”, co z kolei powoduje utratę wglądu na ogólny układ terenu. Na szczęście, możliwa jest praca w kilku oknach jednocześnie. Dodatkowo City pozwala sortować i filtrować rekordy dołączonych baz danych, umieszczać fragmenty mapy w dokumentach innych programów (po wyeksportowaniu ich do plików w formacie BMP lub WMF), a sposobów przypisywania własnych informacji do obiektów jest naprawdę sporo.

w skrócie
City 2.7+
Wymagania: PC 386, 4 MB RAM (Windows 3.1x); PC 486, 8 MB RAM, (Windows 95); PC 486, 16 MB RAM (Windows NT); ok. 8 MB na dysku
pluswymiana danych z zewnętrznymi źródłami danych
plusmożliwość wprowadzania własnych informacji
plusdobre odwzorowania kartograficzne
plusniewielkie wymagania sprzętowe
plusdwujęzyczny i niezbyt funkcjonalny interfejs
minusnie dopracowany system Pomocy
minusutrudnienia przy instalacji
Producent: ERMA-Soft, Rosja
Dostarczył: SilverSoft, Warszawa, tel.: (0-22) 622 20 83, faks: 629 89 04, e-mail: [email protected]
Cena: ok. 1900 zł

Podobnie jak interfejs dziwnie zachowuje się również instalator programu: zgłasza brak IDAPI (które notabene sam ma dopiero zainstalować), ostrzega o zbyt małej ilości miejsca na dysku (choć z jego własnej analizy wynika wystarczająca przestrzeń), a wybór miejsca instalacji ograniczony jest jedynie do napędów (katalogi są z góry narzucone). Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność telefonicznego potwierdzenia instalacji i otrzymania tą drogą specjalnego kodu pozwalającego ukończyć proces „sadowienia” programu na dysku.

Pomimo pewnych niedociągnięć program prezentuje się dość dobrze, a jego niewielkie wymagania (wystarcza komputer typu 386) powodują, że używać go może właściwie każdy. City oferuje bardzo wiele ciekawych funkcji, a możliwość edycji map i wprowadzania własnych informacji czyni program naprawdę przydatnym, chociażby w branży handlowej, do kompletowania informacji o odbiorcach towarów, trasach transportu, adresach, rozmieszczeniu partnerów itd. Jeżeli wśród dołączonych planów miast brakuje tego, który interesuje użytkownika, firma ERMA-Soft może dostarczyć dodatkowe mapy.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.