Osobisty plan miasta

Jak bardzo przydatne są plany miast, świadczy chociażby ich obecność w każdym kiosku czy księgarni. Elektroniczne wersje map zawierają zazwyczaj więcej informacji w porównaniu z ich tradycyjnymi, papierowymi pierwowzorami. I nic w tym dziwnego, ponieważ wykorzystywane są często w zupełnie innych celach niż orientowanie się w rozkładzie ulic miasta. Choć przeglądanie „cyberplanów” w autobusie czy samochodzie byłoby raczej niewygodne, zaletą takich produktów są możliwości edycji podkładów kartograficznych i umieszczania na nich własnych danych. Takie rozwiązanie proponuje system kartograficzno-informacyjny City, wydany przez rosyjską firmę ERMA-Soft i uzupełniany danymi kartograficznymi oraz spolonizowany przez SilverSoft.

City 2.7+ pozwala w prosty sposób zlokalizować na mapie interesujące nas obiekty pomaga zlokalizować obiekty

City w wersji 2.7+ jest kompletnym systemem, łączącym dane graficzne z tekstową bazą danych. Zadaniem tej wersji programu (w odróżnieniu od uboższych w możliwości City 2.0+ i City 2.5+) jest tworzenie złożonych baz danych składających się z różnego typu obiektów oraz kojarzenie ich z mapą.

City pozwala na wprowadzenie i redagowanie do 60 warstw różnego typu (punktowego, liniowego i obiektowego), w tym osobnej warstwy przeznaczonej do „użytku osobistego”. Program obsługuje eksport i import informacji tekstowych zapisanych w formacie DBF i pozwala na dołączanie do map własnych informacji, takich jak nazwy, obrazki (pliki typu BMP), lokalizacja znaków drogowych, wskazówki czy notatki. Dobre połączenie części kartograficznej z bazodanową umożliwia sprawne poszukiwanie określonych obiektów (banki, restauracje, ambasady itp.), zaznaczanie znalezionych obiektów na mapie oraz druk wybranych fragmentów planu miasta.

można umieszczać swoje informacje Możliwości umieszczania na warstwie własnych informacji i określania odległości to niewątpliwe zalety systemu City

System zbudowany jest modularnie – samo City stanowi jedynie podstawę obsługującą gotowe już bazy danych miast i regionów. W aplikację wbudowano plany różnych metropolii europejskich (w tym Warszawy). W czasie ładowania program udostępnia możliwość wyboru mapy, na której chce się pracować. Podczas edycji można poruszać się po wybranych fragmentach planu i tabel baz danych, zaznaczać trasy przejazdu, edytować kolory i obiekty, wstawiać własne informacje. Jednak ze względu na niezbyt przejrzysty i mało funkcjonalny interfejs oraz brak (szczególnie w oknach narzędzi) „dymków” z podpowiedziami z programem pracuje się dość ciężko. W dołączonym do City systemie Pomocy brak nawet indeksu haseł. Dziwi też nieco pomieszanie języków w aplikacji: menu po polsku, podpowiedzi i objaśnienia działania ikon – po angielsku.

Skalowanie map w City 2.7+ przebiega dość sprawnie, chociaż szczególnie przy niewielkich powiększeniach obraz nie jest zbyt czytelny. Chcąc precyzyjnie zlokalizować wybrany obiekt, należy użyć silnego „zoomu”, co z kolei powoduje utratę wglądu na ogólny układ terenu. Na szczęście, możliwa jest praca w kilku oknach jednocześnie. Dodatkowo City pozwala sortować i filtrować rekordy dołączonych baz danych, umieszczać fragmenty mapy w dokumentach innych programów (po wyeksportowaniu ich do plików w formacie BMP lub WMF), a sposobów przypisywania własnych informacji do obiektów jest naprawdę sporo.

w skrócie
City 2.7+
Wymagania: PC 386, 4 MB RAM (Windows 3.1x); PC 486, 8 MB RAM, (Windows 95); PC 486, 16 MB RAM (Windows NT); ok. 8 MB na dysku
plus wymiana danych z zewnętrznymi źródłami danych
plus możliwość wprowadzania własnych informacji
plus dobre odwzorowania kartograficzne
plus niewielkie wymagania sprzętowe
plus dwujęzyczny i niezbyt funkcjonalny interfejs
minus nie dopracowany system Pomocy
minus utrudnienia przy instalacji
Producent: ERMA-Soft, Rosja
Dostarczył: SilverSoft, Warszawa, tel.: (0-22) 622 20 83, faks: 629 89 04, e-mail: [email protected]
Cena: ok. 1900 zł

Podobnie jak interfejs dziwnie zachowuje się również instalator programu: zgłasza brak IDAPI (które notabene sam ma dopiero zainstalować), ostrzega o zbyt małej ilości miejsca na dysku (choć z jego własnej analizy wynika wystarczająca przestrzeń), a wybór miejsca instalacji ograniczony jest jedynie do napędów (katalogi są z góry narzucone). Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność telefonicznego potwierdzenia instalacji i otrzymania tą drogą specjalnego kodu pozwalającego ukończyć proces „sadowienia” programu na dysku.

Pomimo pewnych niedociągnięć program prezentuje się dość dobrze, a jego niewielkie wymagania (wystarcza komputer typu 386) powodują, że używać go może właściwie każdy. City oferuje bardzo wiele ciekawych funkcji, a możliwość edycji map i wprowadzania własnych informacji czyni program naprawdę przydatnym, chociażby w branży handlowej, do kompletowania informacji o odbiorcach towarów, trasach transportu, adresach, rozmieszczeniu partnerów itd. Jeżeli wśród dołączonych planów miast brakuje tego, który interesuje użytkownika, firma ERMA-Soft może dostarczyć dodatkowe mapy.