Perła z galerii

Opisywany już (CHIP 3/96, s. 66) doskonały program do obróbki grafiki wektorowej i rastrowej CorelXARA dostępny jest w wersji 2.0. W poprzednim wcieleniu pakiet oszałamiał dużymi możliwościami (jak na 7 MB objętości na dysku twardym) i niesamowitą wręcz prędkością działania. W swoim najnowszym wydaniu CorelXARA oferuje jeszcze więcej: zwiększoną prędkość wykonywania operacji, udoskonalone właściwości edycyjne, możliwość tworzenia animacji oraz doskonałe „przysposobienie” do tworzenia grafiki internetowej.

Za jednym kliknięciem myszki CorelXARA pobiera ze strony WWW zamieszczoną na niej grafikę i umożliwia obróbkę poszczególnych obiektów klick i obrabiaj

CorelXARA 2.0 zajmuje trochę więcej miejsca na dysku (ok. 12 MB) i uruchamia się nieco dłużej od swego poprzednika, ale najważniejsze jego cechy pozostały te same – urzeka łatwością obsługi, szybkością tworzenia rysunków oraz udostępnionym zestawem ciekawych efektów specjalnych. Program doskonale radzi też sobie z renderingiem i rysowaniem w czasie rzeczywistym tekstur, a narzędzie „bitmap tracer” pozwala w kilka sekund stworzyć wektorową kopię każdej bitmapy.

Ulepszona i zoptymalizowana pod względem „internetowym” wersja 2.0 aplikacji zawiera moduł pozwalający bardzo prosto i szybko tworzyć animacje oraz przeglądać je – w programie lub za pomocą przeglądarki WWW (jeszcze przed eksportem grafiki do pliku zapisanego w formacie animated GIF). Nowe właściwości widoczne są także w użytkowaniu kolorów i wypełnień: możliwa jest praca w trybie 216 kolorów, który odpowiada paletom Netscape Navigatora oraz Internet Explorera; stopniowanie przejść i gładkość krawędzi obiektów nadają grafice jakość prawie fotograficzną. Program oferuje także obsługę filtrów kompatybilnych ze standardem Adobe Photoshopa, możliwość bezpośredniego pobierania do obróbki grafik ze stron WWW, zastosowanie nowego rodzaju wypełnień fraktalnych, import i eksport plików w około 50 formatach oraz kilka gotowych szablonów dokumentów.

Reklama
szybkość to głóena zaleta Narzędzia CorelXARA pozwalają szybko stworzyć i wyeksportować rysunek
o fotograficznej jakości

Twórcy nowej wersji dedykują XARĘ jako doskonałe narzędzie do tworzenia grafiki internetowej. Aplikacja pozwala np. na podglądnięcie stworzonej grafiki wektorowej jeszcze przed jej wyeksportowaniem do postaci rastrowej i porównywanie wyglądu tego samego obrazka przy różnych parametrach eksportu nawet w środowisku przeglądarki internetowej. Program umożliwia ponadto eksportowanie skojarzonych z obrazkiem znaczników HTML, umieszczanie w adresach obiektów informacji o ramkach do nich przypisanych i tworzenie małych (ultra kompaktowych), obiektowych plików internetowych w formacie CorelXARA 2.0 (WEB), których przeglądanie umożliwiają odpowiednie „wtyczki” do Internet Explorera i Netscape Navigatora.

CorelXARA 2.0 dostępny jest wyłącznie przez Internet, w Corel Galleria (http://www.corel.com/), za opłatą równoważną 150 USD (100 USD w przypadku uaktualnienia z poziomu niższej wersji). W celu zminimalizowania rozmiarów pliku zawierającego program instalacyjny, nie są już dołączane do niego zbiory tekstur, wypełnień, bitmap czy zdjęć.

w skrócie
CorelXARA 2.0
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 95; ok. 12 MB na dysku
plus duża szybkość pracy
plus mnogość dostępnych funkcji
plus bezpośrednia wymiana danych za pośrednictwem Internetu
plus obsługa filtrów zgodnych ze standardem Adobe PhotoShopa
plus obsługa animacji i współpraca z edytorami HTML
minus dostępność jedynie poprzez Internet
minus brak dodatkowych wypełnień, bitmap i tekstur
Producent: Corel Corporation, Kanada, http://www.corel.com/
Cena: 150 USD
Uaktualnienie: 100 USD

Twórcy aplikacji nie ustrzegli się też drobnego błędu zmuszającego użytkowników do ręcznego wprowadzania (w przypadku ułamkowych części punktu) grubości linii, choć przeznaczone jest do tego osobne rozwijalne menu z podanymi już wartościami. Brakuje też trochę możliwości dowolnej konfiguracji wyglądu pasków narzędzi. Pomimo tych drobnych uchybień CorelXARA w wersji 2.0 można nazwać prawdziwą perłą w galerii firmy Corel. Aplikacja pracuje szybko i stabilnie (nawet na komputerach starszej generacji z procesorem 486 i 8 MB RAM), a oferowane przez nią możliwości i intuicyjna obsługa są godne polecenia wszystkim zajmującym się grafiką komputerową i internetową – tak amatorom, jak i profesjonalistom. Firma Corel Corporation zapowiada, że odpowiednio duże zainteresowanie programem w światowej Sieci może spowodować udostępnienie „graficznej błyskawicy” w tradycyjnej dystrybucji, co równałoby się z pewnością zwiększeniu zawartości pakietu. A na to naprawdę warto zaczekać.