Prosto = profesjonalnie

Krótki test programu ułatwiającego tworzenie animacji trójwymiarowych

Animacja komputerowa większości z nas kojarzy się zapewne ze sporą wiedzą na temat obróbki wideo, wydajnymi maszynami i skomplikowanymi aplikacjami graficznymi. Stereotyp ten łamie produkt firmy Micrografx – trzecia już edycja znakomitej aplikacji Simply 3D .

Program służy do tworzenia trójwymiarowych, także animowanych obrazów. Proces ich konstruowania jest w znacznym stopniu zautomatyzowany. Wszystkie elementy obrazu układa się na tzw. scenie o maksymalnych rozmiarach 800058000 pikseli, wykorzystując dostarczone przez producenta katalogi obiektów (ponad 1000 różnych przedmiotów, 800 rodzajów materiałów, prawie 200 rozmaitych animacji). Użytkownik może oczywiście dołączać do projektu samodzielnie stworzone elementy. Do konstruowania obiektów trójwymiarowych służy narzędzie Shape. Poza tym wszystkie „autorskie” składniki tworzonego obrazu mogą być importowane z plików innych programów graficznych. Simply 3D potrafi czytać – między inymi – pliki w formacie Micrografx Draw, CorelDRAW oraz AutoCAD.

Simply 3D 3 – za pomocą tej aplikacji nawet niedoświadczeni graficy i webmasterzy mogą tworzyć profesjonalne obrazy i animacje grunt to prostota

Opisywane narzędzie jest bardzo proste w obsłudze – i to właśnie jest jego podstawową zaletą. Większość operacji wykonuje się, wykorzystując technikę przeciągnij-i-upuść. W ten sposób przenosimy gotowe obiekty z katalogu do aktywnej sceny, dodajemy materiały („upuszczając” je na przedmiot), ustawiamy oświetlenie czy dołączamy animację. W ostatnim przypadku możemy w prosty sposób uzyskać złożony ruch przedmiotu, składając dowolną liczbę gotowych elementów z katalogu.

Podczas tworzenia sceny użytkownik ma pełną kontrolę nad wszystkimi elementami wchodzącymi w jej skład. Zawdzięcza to Explorerowi, który w sposób graficzny (w postaci drzewa) pokazuje użyte materiały, oświetlenie, animacje itp. Wykorzystując go, można dodawać i usuwać obiekty oraz zmieniać ich atrybuty. Edycja sceny może odbywać się na „szkieletach” obiektów (tzw. wireframes), co znacznie przyspiesza cały proces; finalną (zrenderowaną) wersję grafiki możemy podejrzeć w dowolnej chwili, wybierając odpowiednią ikonę na pasku narzędzi. Cały proces wspomaga wręcz wzorcowy system kontekstowej pomocy, wspierany przez podręcznik użytkownika opisujący na wielu przykładach sposób wykorzystania wszystkich narzędzi aplikacji.

Program wyposażono w praktyczny kreator, który w kilku krokach pozwala „wyczarować” trójwymiarowy napis, animowane logo czy scenę złożoną z wielu obiektów. Także i w tym przypadku użytkownik może korzystać z katalogu gotowych elementów lub importować własne. Projekt możemy edytować dalej w programie Simply 3D, wydrukować czy zapisać w innym formacie (BMP, Targa, TIFF, AVI, VRML 1.0 i 2.0 oraz GIF/JPEG).

w skrócie
mamy to na chip-cd 10/98Simply 3D 3
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; napęd CD-ROM; Windows 95; ok. 50 MB na dysku
plusprostota obsługi
plusobszerny katalog obiektów, materiałów oraz animacji
pluseksport do plików GIF, JPEG, AVI
minusbrak polskiej wersji
Producent: Micrografx, USA, http://www.micrografx.com/
Dostarczył: I-Bis, Wrocław tel./faks: (0-71) 342 88 46 e-mail: [email protected]
Cena: ok. 600 zł

Jak większość programów Micrografxa, także i Simply 3D 3 jest kompatybilny z pakietem Microsoft Office (wykorzystuje także możliwości myszki MS Intellimouse), co oznacza, że sposób obsługi i interfejs obydwu aplikacji jest bardzo podobny. Program wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki: procesory Pentium MMX i akceleratory graficzne. Bądźmy jednak szczerzy: dopiero komputer wyposażony w procesor Pentium 166 MMX, szybka karta graficzna i 32 MB RAM otwierają drzwi do komfortowej pracy.

Simply 3D 3 jest jednym z najprostszych (lecz bardzo funkcjonalnych) narzędzi do tworzenia trójwymiarowych grafik. Dzięki możliwości eksportu do formatów VRML oraz JPEG/GIF omawiany program będzie stanowił doskonałe uzupełnienie dowolnego edytora HTML i pozwoli twórcom stron WWW „wyczarować” niepowtarzalne grafiki i animacje, których nie powstydziłyby się profesjonalne studia graficzne.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.