Rozmowy kontrolowane

Komputery służą do sterowania i kontrolowania coraz większej liczby otaczających nas urządzeń. Chociaż idea całkowicie skomputeryzowanego budynku jest jeszcze mrzonką, to już dzisiaj z poziomu peceta można zarządzać np. biurową centralką telefoniczną, taką jak produkowany przez polską firmę Elektronix model

Elnix CTL 104.

Całość zamknięta jest w niewielkiej metalowej skrzynce (z wyświetlaczem LCD), którą dzięki odpowiednim zaczepom bez problemu można powiesić na ścianie. Po podłączeniu linii zewnętrznej i czterech aparatów wewnętrznych otrzymujemy dobrze znany z wielu firm system telefoniczny. Zestawianie połączeń pomiędzy abonentami wewnętrznymi, jak i przełączanie rozmów nie są niczym nowym. Jednak możliwości Elnixa są znacznie większe. Konferencje na kilku liniach, przechwytywanie rozmów czy zamawianie powiadomienia o zwolnieniu linii to funkcje, które przydadzą się w każdym biurze. Inne, takie jak np. budzenie, z pewnością ucieszą domowych użytkowników. W pamięci urządzenia prowadzona jest pełna taryfikacja odbytych rozmów.

W centralce zintegrowano także systemy: alarmowy, antypiracki, bramofon i tzw. automatykę. Pierwszy z nich umożliwia kontrolę podłączonych do centrali czujników (instalowanych w pomieszczeniach lub poza nimi) oraz uruchamianie np. sygnalizacji alarmowej. Cztery niezależne linie sygnałowe pozwalają skonfigurować nawet skomplikowane instalacje. Można podłączyć dowolne czujniki włamaniowe, pożarowe albo gazowe. Po wykryciu zagrożenia uaktywniony zostaje alarm i wykonywane są wcześniej zaprogramowane telefony alarmowe.

w skrócie
ElnixCTL 104
Połączenia aparatów: przewód dwużyłowy
Wybieranie: impulsowe lub tonowe
Maks. liczba jednoczesnych rozmów: 3
Rejestr rozmów: 1000 pozycji
Programowanie: za pomocą telefonu lub komputera PC
Zasilanie: 220 V, 8 W, akumulatorowe podtrzymywanie
Gwarancja: 1 rok
plus niska cena
plus wielofunkcyjność
minus brak „ściągi” z podstawowymi funkcjami
minus podłączenie do komputera przez 25-stykowy port szeregowy
Producent: Electronix, Warszawa, tel.: (0-22) 36 44 21 w. 116 faks: 36 42 21
Cena: 586zł

Centrala Elnix CTL 104 ma wbudowany system bramofonowy, który umożliwia połączenie z domofonem oraz z zamkiem elektrycznym drzwi wejściowych. Obsługa systemu nie wymaga dodatkowych urządzeń, ponieważ otwieranie zamka bramofonu może być realizowane z dowolnego aparatu wewnętrznego, podłączonego do centralki. Każdy telefon spełnia więc funkcję unifonu; mając np. telefon bezprzewodowy w ogródku, nie tylko można odbierać rozmowy z linii telefonicznej, ale i otworzyć gościom drzwi wejściowe.

System automatyki pozwala na podłączenie od jednego do kilku urządzeń elektrycznych zasilanych z sieci 220V, o łącznym obciążeniu 2,5A, które mogą być poprzez centralę włączane i wyłączane natychmiast lub w zaprogramowanym przez użytkownika czasie. Oprócz typowego wykorzystania automatyki do uruchamiania urządzeń może ona być również rozwiązaniem pomocniczym, wspomagającym system alarmowy Elnix CTL. Przez włączanie i wyłączanie w określonym czasie np. lampy lub telewizora można symulować obecność osób w domu lub w firmie.

Skonfigurowanie tylu funkcji wymaga niemałej wprawy, gdyż standardowo programuje się centralkę, wprowadzając odpowiednie ciągi liczb za pomocą telefonu. W tym momencie z pomocą przychodzi komputer. Dzięki portowi RS 232 (ale z dużą wtyczką, która dzisiaj jest coraz rzadziej spotykana) można podłączyć centralkę do zwykłego peceta i ustawić wszystkie wymagane parametry wykorzystując dostarczone polskojęzyczne oprogramowanie. Dodana „na deser” możliwość analizy danych taryfikacyjnych w ulubionym arkuszu kalkulacyjnym jest także zaletą, której nie sposób pominąć.