Sprytna nawigacja?

Na pojawienie się piątej wersji przeglądarki Netscape’a przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Na razie mamy do dyspozycji Communicatora 4.5 Preview Realase 1 oraz edycję 4.06. Czy oferują one coś nowego?

Wersja 4.0 najbardziej znanego produktu firmy Netscape ujrzała światło dzienne ponad półtora roku temu. Od tamtego czasu zdążyło pojawić się jego pięć wcieleń oznaczanych numerami od 4.01 do 4.05, które nie zawierały żadnych znaczących nowości. Co więcej, niektóre błędy obecne w pierwszej „czwórce” pozostały w ostatniej. Tymczasem na serwerze www.mozilla.org pojawiła się wersja 5.0 – niestety, jedynie w formie plików źródłowych, a więc niedostępna dla znakomitej większości internautów, nie dysponujących komercyjnym kompilatorem języka C. Programem zapowiadającym nadchodzące „nowe”, jest Netscape Communicator 4.5 PR1.

Pierwszą zmianą, jaką zauważamy, jest nowe okienko wyboru profilu podczas startu programu. Zmieniono trochę jego układ i wstawiono przycisk „Edit Profiles” – dzięki temu, aby dodać nowego użytkownika, nie musimy sięgać do menu Start. Dodano też konto Guest; teraz osoba nie posiadająca konta, a chcąca odczytać swoją pocztę, nie będzie musiała zakładać nowego.

Wiele skrzynek pocztowych w jednym programie – niestety, nie dla serwerów korzystających z protokołu POP3 wiele skrzynek pocztowych

Główne okno Navigatora zawiera trzy nowe elementy – przycisk Personal home page, What’s related (o którym za chwilę) i wskaźnik statusu online/offline. Pierwszy z przycisków to odmiana Home – różni się od typowego tym, że nie można zdefiniować adresu, do którego prowadzi – nie wiadomo, czy jest to działanie zamierzone, czy tylko usterka wersji próbnej. Natomiast wspomniany wskaźnik pozwala na szybkie zorientowanie się, czy czytamy dokumenty z Sieci, czy z dysku. Dodatkowo kliknięcie nań pozwala na zmianę tego stanu.

W przeciwieństwie do konkurencji firma Netscape nie postawiła na nowe technologie tworzenia stron – ta wersja programu nie zawiera żadnych HTML-owych nowinek. Kierunek, który obrał producent, to wygoda surfowania. Aby ułatwić poruszanie się po Sieci, wprowadzono dwie nowe funkcje, które razem określane są mianem Smart browsing .