Wonderful World

Piotr Wyrzykowski
Jacek Petrus

WordBasic powoli przechodzi do historii. Makropolecenia Worda będą teraz tworzone w Visual Basic for Applications. Przedstawiamy podstawy programowania w VBA i kilka makr napisanych w tym języku.

Wraz z pojawieniem się pakietu Office 97 na zasłużoną emeryturę odszedł najstarszy dotychczas język programowania Worda. Od tej chwili język makropoleceń Worda nie nazywa się WordBasic, lecz – na wzór innych aplikacji wchodzących w skład pakietu MS Office – Visual Basic for Applications (VBA). Różnice pomiędzy „staruszkiem” a jego następcą są duże.

Info
mamy to na chip-cd 10/98Na CD w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Visual Basic znajdują się dodatkowe materiały do tekstu, w tym filmy ilustrujące proces tworzenia makropoleceń

Nie powinno to jednak zniechęcać znawców makr do „przesiadki” na nowe narzędzie, gdyż posługując się językiem Visual Basic, wiele zadań można zrealizować łatwiej i bardziej elegancko. Zamieszczone w tekście wydruki programów ułatwią wejście w świat VBA. Dodatkowe informacje na temat tworzenia makr znajdują się w ramce na stronie 268.

W kolejnej części kursu VBA przedstawimy następne makra ułatwiające pracę z Wordem.